Přípravy na uzavření části dálnice již začaly. V minulých dnech byla instalována nová okružní křižovatka v místě, kde se napojuje silnice od Libochovic, která je rovněž dálničním sjezdem, na lovosický obchvat. V tomto místě se pravidelně v době dopravní špičky vytvářejí dlouhé kolony kamionů, které sjíždějí z dálnice a pokračují dál ve směru Ústí nad Labem, státní hranice.

Nový „kruhák“

„Věřím, že nová okružní křižovatka v tomto místě pomůže. Jistě urychlí a zjednoduší dopravu,“ říká Jiří Bouček, vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství lovosického městského úřadu.

Automobily přijíždějící do Lovosic po dálnici budou mít dvě možnosti, kam sjet. První počítá právě se směrem na Siřejovice a Lovosice. Druhá možnost je ve směru na Lukavec.

V konečném důsledku by tak mohlo dojít k urychlení dopravy přes Lovosice, kde se nyní téměř každodenně vytvářejí kilometrové kolony ve směru od Ústí nad Labem. „Situace by se skutečně mohla zlepšit. Jak to ve skutečnosti bude, však ukáže až praxe,“ upozornil Jiří Bouček.

V prosinci

Podle informací Pavla Lányho z Ředitelství silnic a dálnic ČR, který má stavbu dálnice D8 u Lovosic na starost, by k uzavření části dálnice mělo dojít v první polovině prosince. „Toto období máme stanoveno v časovém harmonogramu. Snad se jej podaří dodržet. Plánované změny a úpravy v této lokalitě máme již odsouhlaseny všemi dotčenými orgány,“ sdělil Pavel Lány.

Uzavírka pak podle něj bude trvat přibližně jeden rok – jejím hlavním důvodem je výstavba nového mostu na současném konci dálnice, který kříží silnici vedoucí z Lovosic ve směru Třebenice, Most.

Právě dvouproudý most, který odváděl dopravu na Teplice, čeká demolice. Na jeho místě vyroste nový čtyřproudý dálniční most. „Nový bude o tři a půl metru vyšší než je ten současný a bude směřovat dopravu na další z mostů, který je nyní ve výstavbě; jde o most přes Vchynice,“ přiblížil Pavel Lány.

Změny ve směru z Lovosic na Most a zpět

V souvislosti s výstavbou mostu čekají změny také motoristy směřující z Lovosic na Most a opačně. Komunikace vedoucí pod donedávna dálničním mostem bude uzavřena a svedena na objížďku, kterou nyní ŘSD buduje.

„Stavba mostu, který kříží silnici ve směru Třebenice, bude trvat zhruba rok. Je však možné, že se vše podaří urychlit. Silnici na Třebenice vedoucí pod mostem otevřeme hned, jak to bude možné. Vše záleží především na vývoji počasí,“ vysvětluje Pavel Lány.

V současné době probíhají intenzivní stavební práce na přemostění obce Vchynice. Tento most plánují stavebníci dokončit v závěru příštího roku.