Spolek Zvonice, který se snaží probouzet v lidech zájem o místní dějiny a tradice, připravuje k této příležitosti soutěž v ručním česání chmele.

„Soutěžit budou všechny věkové kategorie, od nejmladších po seniory, zapojit se mohou i celé rodiny. Štoky nám dodá místní pěstitel chmele Jiří Kozel. Žádná přihláška do soutěže předem, stačí, když se zájemci dostaví ve 14 hodin do zahrady u Galerie vesnických tradic v Lounkách. Uvítáme, když česáči přijdou v typickém chmelařském ustrojení. Připraveno bude občerstvení, prodej chmelových suvenýrů, k poslechu i tanci zahraje oblíbená kapela Vivasong Víti Vávry, soutěž bude moderovat Stáňa Dufková z Českého rozhlasu. Účast přislíbila představitelka hlavní filmové role Hanka Ivana Pavlová Hoblová, vzpomínat na filmování budou i další přímí účastníci této události před 52 lety. Na souběžně probíhající výstavě v galerii se návštěvníci dozví zajímavosti o historii pěstování chmele na Roudnicku. K shromažďování exponátů může přispět každý, pokud vlastní fotografie z chmelových brigád či jiný dokument, který se chmelové sklizně týká a je ochoten nám ho zapůjčit. Stačí se ozvat na telefon 731 527 280," říká Zdena Tomašová ze spolku Zvonice.

Návštěvníci se můžou těšit na tradiční soutěže, na odměny a pěkné ceny pro výherce. Akci připravuje spolek s Obecním úřadem Chodouny, který soutěž zaštiťuje. Na své si přijdou i příznivci historických strojů, slavnost obohatí výstavkou historických traktorů členové Sdružení podřipských oráčů.