„Stejně tak jako jiní zaměstnanci sloužící ve dnech vánočních svátků se i hasiči snaží prožít je v klidu, pohodě a spokojenosti. Oproti běžným směnám se v těchto dnech zvolní ve výcviku a sníží se i objem hospodářských úkolů," přiblížil Lukáš Marvan, mluvčí HZS Ústeckého kraje.

Jak dále upozornil, hasiči se ale ani v těchto dnech nevyhnou pravidelné údržbě techniky a prostředků zejména po zásazích a mimořádných událostech, které se bohužel dějí bez ohledu na roční období.

„Na stanicích se tak jako jinde ozdobí vánoční stromek, dárky se pod ním ale neobjevují. Štědrovečerní večeři si donese většinou každý hasič vlastní, na některých stanicích si u ní posedí společně, někde je to individuální záležitost. Alkohol je samozřejmě tabu, stejně jako při oslavách příchodu nového roku. To se toleruje symbolický přípitek dětským šampaňským," vypráví Lukáš Marvan.

Většina hasičů si oslavu Vánoc v rodinném kruhu posune tak, aby je oslavila s nejbližšími a zejména děti nebyly o přítomnost otců „záchranářů" ochuzené. „Proto je i největším přáním všech hasičů prožít stědrovečerní a novoroční směny v poklidu a ráno se ve zdraví vracet ke svým rodinám, ostatně tak jako po celý rok," dodává mluvčí.