Podle údajů krajské hygienické stanice (KHS) přibylo v minulém, tedy 15. týdnu roku 2024, v Ústeckém kraji celkem 130 případů onemocnění černým kašlem. Nejvíce na Děčínsku, kde zaznamenali 27 nových případů, Chomutovsku s 25 případy a Ústecku s 24 případy. Na Teplicku lékaři diagnostikovali 20 nových případů, na Lounsku 17, na Litoměřicku 9 a na Mostecku 8.

„Nejvyšší nemocnost zjišťujeme ve věkové skupině 15 až 19 let, a to 91,9 případu na 100 000 obyvatel,“ informovali hygienici.

Graf výskytu černého kašle v Ústeckém kraji v roce 2024 po týdnechGraf výskytu černého kašle v Ústeckém kraji v roce 2024 po týdnech.Zdroj: KHS ÚK

Celková nemocnost pertusí v rámci kraje aktuálně představuje 16 případů na 100 000 obyvatel a oproti 14. týdnu roku se nezměnila. Od začátku roku bylo zjištěno celkem 553 případů, hospitalizováno bylo 6 osob, nikdo nezemřel.

„Pertuse, známá také jako černý kašel, je infekční onemocnění způsobené bakterií Bordetella pertussis. Nemoc se projevuje záchvaty silného kašle, které mohou trvat několik týdnů a jsou obzvláště nebezpečné pro malé děti. Nyní zaznamenáváme v České republice výrazně vyšší výskyt tohoto onemocnění, které může způsobit závažné komplikace, zejména u nedostatečně očkovaných jedinců,“ upozornili ústečtí hygienici.

Pertuse, černý kašel, dávivý kašel

Obsáhlé informace o této nemoci nabízí Státní zdravotní ústav.

Příznaky a symptomy: 
Černý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest. Projevy onemocnění jsou vyvolány biologicky aktivními látkami, které produkuje původce Bordetella pertussis. Toxiny napadají a porušují sliznice dýchacích cest, výstelku průdušnice a průdušek a pronikají také do krve. Onemocnění zpočátku vypadá jako běžný katar dýchacích cest, může se vyskytnout rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek, mírně zvýšená teplota, chrapot, bolesti v krku, ale dominantní je rozvoj záchvatovitého, obvykle suchého kašle, s rudnutím až modráním zejména v obličeji. Může se objevit krátká zástava dechu, po které následuje hlasitý, zajíkavý nádech připomínající zakokrhání kohouta. Záchvat kašle někdy končí vykašláním malého množství vazkého sputa nebo zvracením (dávivý kašel). Kašel se zhoršuje v noci a nereaguje na běžnou léčbu. Mezi záchvaty kašle pacient nemá obvykle žádné příznaky, to je důležité odlišení od respiračních viróz nebo alergických stavů. Příznaky neléčeného onemocnění mohou trvat tři měsíce i déle.

Černý kašel je nejzávažnější pro novorozence a kojence pro rozvoj možných život ohrožujících komplikací; zejména pro děti mladší než 4 měsíce.

Inkubační doba: 
Obvykle trvá 7-10 dní, s rozsahem 1-3 týdny

Možnost nakažení:
Infikovaný člověk; onemocnění se vyskytuje ve všech věkových skupinách; hlavním zdrojem černého kašle v populaci jsou v současné době dospívající a dospělí. Ti mívají často atypický, proto mnohdy nepoznaný průběh onemocnění, a jsou zdrojem černého kašle pro své okolí. Přenáší se prostřednictvím kapének, které vznikají hlavně při mluvení, kašlání a kýchání; výjimečně je možný přenos předměty kontaminovanými sekrety od nemocného.

Léčba:
Provádí se antibiotiky a podpůrnou léčbou. Prevencí je včasné očkování. 

Zdroj: SZÚ