Milan Picka, autor projektu, který byl oceněn národní cenou, spolu se starostou Račic Jaromírem Malečkem rozeslali na 50 pozvánek starostům vytipovaných obcí, které nebyly plynofikovány. Příležitost seznámit se s unikátním dílem využilo osm pozvaných, většina ze sousedního mělnického okresu. Z Litoměřicka projevil zájem Třebušín a Vrutice.

V úvodu Jaromír Maleček představil projekt po technické stránce. „Jsme před kolaudací a postupně se učíme provoz ovládat a vyvarovat se chybičkám. Dnes jsme například jeli bez úplných závad. Systém propojení pěti malých kotlů u hlavního zdroje je sestaven tak, že koncový uživatel nezpozoruje žádný výkyv. Ze 120 domácností pouze 12 objektů není na centrální zdroj napojeno. Všichni si na užívání nového zdroje musejí zvyknou, ale už dnes si vymoženost chválí většina z nich," uvedl starosta Račic.

Zástupci dodavatele i kanceláře, která obec zastupovala při jednání o financování projektu, odpovídali na dotazy týkající se dotací a udržitelnosti. „Račice byly jedním z průkopníků této technologie. Prolomily bariéry nedůvěry u bank. Dnes se peněžní ústavy předhánějí s nabídkami financování. Každá obec si ale musí spočítat, aby se jí vynaložené investice vyplatily," doplnil Milan Picka.

„Mě vyslali do Račic zastupitelé, kterým se projekt zalíbil. Bude to ale těžké rozhodování, ve Vrutici ještě úplně nedozněly zkušenosti z investice do kanalizace před pěti lety, ke které jsme přikládali přes tři miliony korun," připomněl starosta Vrutice Josef Mikuška.