Vlhkost ve sklepě, krovy plné červotoče a radon v pokojích. Na to vše by si měli dát pozor lidé, kteří si chtějí pořídit starší rodinný domek. Nezřídka se totiž stává, že vysněná nemovitost má své „mouchy“, které se objeví až několik let po zabydlení. Ani pak ale není nový majitel bezbranný, za skryté vady totiž může po původním vlastníkovi chtít slevu. Ze zákona na to má pět let od nabytí nemovitosti.

„Ideální je, když majitel při prodeji předloží technickou zprávu o stavu nemovitosti. Zájemce pak ví, že nekupuje zajíce v pytli,“ upozornil realitní makléř z Dumreality.cz Jiří Šíma.

Za velký problém staveb z 50. a 60. let minulého století považuje Šíma radioaktivní radon, který má podobné účinky jako kouření. Jeho dlouhodobé působení může vést i k rakovině plic. „U starších domů rozhodně doporučuji nechat si udělat měření na radon. Pokud je hodnota měření jen zvýšená, lze to odstranit častějším větráním, ale v případě, že je výrazně vyšší, tak budou nutné stavební úpravy. Ty mohou jít do stovek tisíc korun,“ zmínil Šíma.

Zabije za rok stovky lidí

Ročně radon v Česku zabije asi 900 lidí. Podle odborníků ze Státního ústavu radiační ochrany se do domu dostane nejčastěji z podloží pod budovou, kde mohou být vysoké koncentrace radonu. Protože ve vytápěné budově vzniká u podlah sklepa a přízemí mírný podtlak, je radon „nasáván“ z podloží prasklinami a netěsnostmi. Zpravidla menší význam pak má uvolňování radonu ze stavebního materiálu a podzemní vody přiváděné do budov.

Dalším úskalím staršího domu, které by měl mít kupec na paměti, je vlhkost. Většinou za ni může špatně odizolovaná podlaha a základy domu. „Při prohlídce bych se zaměřil na rohy místností, kde se voda často kondenzuje. Kvůli vlhkosti se vyplatí kupovat dům v zimě, kdy jsou lépe vidět tepelné mosty. Přes léto lze ledacos zakrýt častým větráním či čerstvou malbou,“ dodal makléř Šíma.

Automaticky dnes už musí mít každá budova při prodeji průkaz energetické náročnosti, laicky řečeno energetický štítek. „Ze zákona má kupující či nájemník na tento průkaz právo a i když se to nezdá, z průkazu se dají vyčíst zajímavé údaje. Může se kupujícímu hodit v budoucnu při řadě dotačních programů na rekonstrukci objektu či při výměně zdroje tepla,“ vysvětlil Milan Vršecký z teplické realitní kanceláře RE/MAX Synergy.

Staré domy mají i výhody

Koupě staršího domu má i své výhody. Tou největší je bezesporu menší porce papírování. Na rekonstrukci totiž potřebujete méně razítek než na výstavbu nového domu. „Neřešíte povolení na vybudování sítí či změnu územního plánu,“ konstatoval Šíma. Plus je i čas, za který se můžete nastěhovat. Od podpisu smlouvy přes vyřízení úvěru až po první noc v novém zpravidla uběhnou maximálně dva měsíce. Dalším pozitivem mnohdy bývá i genius loci. „Hodně lidí si vybírá starší dům, protože pro ně má určitého ducha. Nechtějí železobetonovou kostku či srub ze dřeva, ale zděný dům s historií,“ připomněl Šíma.