Památka zesnulých či lidově Dušičky, která připadá na 2. listopadu, je i okamžikem, kdy se po čase sejdou rodiny a přátelé a společně setrvají ve vzpomínkách na své blízké. Od pátku do příštího pondělí se vydávají na cestu kolony automobilů.

Vyjíždějí i takzvaní sváteční řidiči, kteří nemají dost praxe absolvovat cestu v hustém provozu. Každý, i ten nejzkušenější řidič, by měl v silničním provozu dbát zvýšené pozornosti a předvídat vznik nebezpečných situací.

„Dušičky patří mezi riziková období na silnicích, proto řidiči musejí počítat v tuto dobu s větším dohledem na komunikacích ze strany dopravní policie. Loni se o víkendu před Dušičkami v okrese Litoměřice událo pouze devět dopravních nehod s jedním lehkým zraněním a škodou na majetku ve výši 993 tisíc korun. To ale neznamená, že se tyto relativně nízké statistické údaje můžou opakovat. Čísla z letošního roku jsou hodně alarmující," uvedla Petra Trypesová, zastupující mluvčí Policie ČR územního odboru Litoměřice.

UŽ OD PÁTKU lidé hojně navštěvují hřbitovy.

Ve statistice dopravních nehod stále vládne opomenutí přednosti v jízdě a nepřiměřená rychlost, ale také nesprávný způsob jízdy. Při kontrolách účastníků dopravních nehod se nepřestalo objevovat požití alkoholu před či během jízdy. Více kontrol zejména po Dušičkách, kdy hřbitovy navštěvují i nenechavci, plánují i městští strážníci.

Lidé měli zvláště letos před Dušičkami velký výběr zejména ve smutečních květinových vazbách i živých podzimních květinách. Pěstitelé a floristé se opravdu činili. Do obchodní sítě po celé republice putovaly květiny vypěstované ve sklenících travčického provozu společnosti Montano Valtr.

„Pro letošní Svátky zesnulých jsme už v předstihu vyexpedovali přes 110 tisíc chryzantém v několika velikostech a druzích. Tuto podzimní květinu doplnil menší sortiment bramboříků, které spolu s vánoční hvězdou, pěstovanou v sesterských provozech, budeme dodávat na trh až do února. V současné době se už připravuje sadba zhruba 200 tisíc primulek a asi 300 tisíc macešek v klasických i závěsných květináčích," prozradil provozu Martin Čech.

Dušičky jsou v římskokatolické církvi dnem liturgického roku, kdy se církev modlí za zemřelé. Liturgické obřady slouží v tento čas i církev československá husitská, která vzešla z prostředí katolického modernismu po první světové válce. Anglikánská církev slavení Dušiček zrušila, avšak někde byla památka obnovena v rámci anglokatolického hnutí.