Úspěch slavila expozice o komikovi Felixu Holzmannovi. Příští rok se ponese ve znamení oslav Karla IV.

Počet turistů za uplynulou sezonu je obdobný jako loni, navzdory tomu, že dopravu výrazně komplikují opravy Tyršova mostu. Z cizinců do města nejčastěji přijíždějí Němci, Britové, Američani a Holanďané. „Zajímají se hlavně o cyklotrasy. Zvedá se i nákup suvenýrů. Celoročně je zájem o vyhlídkovou věž Kalich, méně využívané jsou naopak průvodcovské služby," sdělila za Centrum cestovního ruchu Martina Vondráková.

Největším tahákem bylo opět vinobraní
Nejnavštěvovanější akcí ve městě je tradičně vinobraní. Počtem návštěvníků se ale mohl chlubit i Classic Galakoncert aneb Operní noc na Mírovém náměstí nebo Litoměřické svátky hudby v bývalém jezuitském kostele.

Tisková konference k ukončení turistické sezony v Litoměřicích proběhla ve zdejším hradu

Nikoli organizované skupiny, spíše rodiny a jednotlivci pak mířili na výstavu věnovanou Felixi Holzmannovi, otevřenou v květnu. Do konce září ji vidělo 620 lidí.

„Felix Holzmann je fenoménem. Spolupracujeme s jeho rodinou, s níž jsme se domluvili na dlouhodobém zapůjčení autentických exponátů. Výstava tak na hradě zůstane jako stálá," uvedla ředitelka centra Anna Matulová.

Událostí, kterou mají Litoměřičtí teprve před sebou, je slavnostní zakončení celosezonních oslav 1210 let od první písemné zmínky o Ohři, které se v areálu veslařského klubu uskuteční 24. října.

Už nyní jsou v plném proudu i přípravy akcí na rok 2016. Ten bude zasvěcený Karlu IV. a 700. výročí od jeho narození. Litoměřice se díky němu staly královským městem. Rovněž jim věnoval svahy pod Radobýlem, aby se na nich zakládaly vinice.