Celá Česká republika žije v letošním roce 100. výročím vzniku samostatného státu. Najdou se však i tací, kteří nezapomínají ani na Den válečných veteránů a 100. výročí ukončení I. světové války.

V 11 hodin 11. listopadu roku 1918 vstoupilo v platnost příměří podepsané válčícími stranami ve francouzském Compiègne, kterým byly ukončeny boje první světové války. Zároveň je 11. listopad už od roku 1919 dnem, kdy si připomínáme památku všech veteránů a obětí válečných konfliktů.

Setkání v Litoměřicích

Jedním z měst, které si vzpomenou na své válečné veterány, jsou Litoměřice. V pátek 2. listopadu se na místním hřbitově uskuteční pietní setkání u hrobu pilota druhé světové války generála Františka Chábery. Program začíná v 15 hodin u kříže na litoměřickém hřbitově. „Na válečného hrdinu Františka Cháberu, který je čestným občanem města Litoměřice, vzpomínáme každoročně. Je totiž nesmírně důležité připomínat si historii a činy našich hrdinů. Obzvláště v kontextu dnešní doby, kdy naši vojáci bojují v zahraničních misích a někteří politici o smysluplnosti těchto akcí pochybují,“ uvedl místostarosta Litoměřic Karel Krejza.

Památku válečných veteránů uctí i členové oblastní jednoty Čs. obce legionářské (ČsOL) v Litoměřicích. „Letos se sejdeme v pátek 9. listopadu, kdy položíme květiny a zapálíme svíčky u pomníku obětí I. světové války,“ sdělil Oldřich Lacina z litoměřické jednoty ČsOL.

Vzpomínková akce se uskuteční i v Ústí nad Labem. „Pamětní akci ke dni veteránů pořádáme pravidelně už od roku 2001 a uskuteční se i letos,“ řekl předseda oblastní jednoty ČsOL v Ústí nad Labem Jaroslav Novák.

Pieta proběhne v neděli 11. listopadu v 11 hodin u pomníku obětem I. světové války v Městských sadech v Ústí nad Labem. „Vzpomínkové akce se zúčastní vojáci v aktivní službě, kteří budou stát čestnou stráž u pomníku, vojenští důchodci a váleční veteráni,“ doplnila mluvčí Krajského vojenského velitelství Věra Poláčková.

Nejsou to však jen města a spolky, které tento den oslaví. I mezi obyčejnými lidmi se najde mnoho nadšenců, kteří se různým způsobem zapojí do připomínky Dne válečných veteránů. Jedněmi takovými je i parta nadšenců ve Štětí, která na tento den plánuje zapálení svíček a úklid hrobů občanů města padlých ve válkách. „O jejich hroby se nikdo nestará, tak jsme se rozhodli uctít jejich památku alespoň upravením a uklizením jejich hrobu a zapálením svíček,“ připomněl jeden z organizátorů akce Filip Votoček.

Pro letošní Den válečných veteránů připravila ČsOL speciální vzpomínkové svíčky s motivem vlčích máků, které zdarma nabízí všem zájemcům, kteří si hodlají připomenout válečné veterány a oběti. Můžete si o ně psát až do 4. listopadu na e-mailovou adresu svicky@csol.cz.