Už tradičně se Litoměřice stanou dějištěm 20. ročníku filmového festivalu, který svým programem od pátku 28. do neděle 30. srpna potěší všechny filmové fajnšmekry. Hana Galiová z pořadatelského týmu Kinoklubu Ostrov přiblížila, že ke dvacátému výročí festivalu vybrali dvacet snímků.

„Letošním nosným tématem jsou Cesty a osudy. Je nám velkou ctí, že letošní ročník zahájí nový snímek režiséra Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Je kronikou lidí a malé vesnice v pohraničí vláčené dějinami třicátých, čtyřicátých a padesátých let minulého století,“ popsala Galiová. Programu festivalu dále kralují velké snímky kinematografie jako Křik Jaromila Jireše, dánský film Otevřená srdce režisérky Susanne Bier nebo Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec od Petera Greenawaye, ke kterému navrhl kostýmy věhlasný Jean-Paul Gaultier.

„V letním kině bude první den na programu projekce snímku Karel, já a ty, který přijedou uvést herečky Petra Nesvačilová a Anna Marie Krušinová. Druhý večer bude v letním kině patřit digitálně restaurovanému snímku Kouř. Uvedeme i další filmy, z nichž některé není možné vidět příliš často na velkém plátně,“ pozvala Galiová.

Odhalení desky zastřelenému občanu Velemína
Zabili ho sovětští vojáci. Nyní má Ondrej Oprendek ve Velemíně pamětní desku

O hudební vystoupení, jež filmový festival doplní, se v sobotu postará kapela Zrní. V neděli pak uskupení Forma, které živě hraným soundtrackem doprovodí projekci mistrovského snímku Východ slunce z hollywoodské němé éry z roku 1927.  

Členkou hudebního uskupení Forma je také skladatelka, textařka, pianistka a zpěvačka Bára Zmeková. „Ta vystoupí ještě v Parku Václava Havla, čímž v neděli 30. srpna ukončí nejen 20. ročník Filmového festivalu Litoměřice, ale i akci Města čtou,“ doplnila Galiová. Filmy se v Litoměřicích budou promítat v Kině Máj, divadélku Minimax, Knihovně K. H. Máchy a v letním kině na Střeleckém ostrově.

Ve stejném termínu jako filmový festival se konají také Litoměřické svátky hudby. Osmý ročník nabídne v sobotu koncert v jezuitském Kostele Zvěstování Panny Marie, kde vystoupí houslista Václav Hudeček s Plzeňskou filharmonií. V neděli bude akce pokračovat koncertem v Kostele svatého Václava v Lovosicích.

Hradozámecká noc na zámku v Ploskovicích
Hradozámecká noc otevře na Litoměřicku tři památky

Hudba bude v sobotu 29. srpna znít také pod horou Říp ve Ctiněvsi. Zcela nový jednodenní festival tam pořádá studio MIKMIK. Jedna z pořadatelek Blanka Mikulová uvedla, že návštěvníci se mohou těšit na pestrý program. „Svými původními písničkami na pomezí popu, folku a rocku ho otevře kapela Světla z nedaleké Roudnice nad Labem. Poté vystoupí kapela Heather Son, která se věnuje interpretaci převážně amerického folku a hudbě 60. let,“ sdělila Mikulová

Mezi hvězdy Festivalu pod Řípem bude patřit Vladivojna La Chia, která zahraje za doprovodu cellistky Terezie Vodička Kovalové průřez svou nejaktuálnější i starší tvorbou. Dvěma Anděly oceněná kapela Zvíře jménem Podzim pak bude vrcholem celého festivalu.

„Chtěli jsme přivést do prostoru, kde se obvykle odehrávají myslivecké plesy, venkovské zábavy a diskotéky, něco nového. Hudbu, která obvykle zní v klubech a na velkých festivalech. A také chceme v publiku společným hudebním zážitkem propojit zdánlivě odlišné společenské bubliny, které se občas navzájem na sebe dívají skrz prsty,“ doplnila Mikulová.