Dvě nedávno oznámená znásilnění byla smyšlenkami údajných obětí. Nejčerstvější falešné oznámení přijali koncem června policisté v Litoměřicích. Podle policie podobné případy nejsou ojedinělé a odvádějí ji od jiné práce. „Smyšlená oznámení zaměstnají značný počet policistů, kteří by mohli pracovat na důležitějších případech,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Takový vzkaz veřejnosti se příliš nelíbí expertům na prevenci sexuálního násilí. Jeho obětí je totiž podle statistik daleko víc, než kolik jich na policii jde. „Podobná sdělení oběti můžou ještě víc odradit od toho, aby znásilnění oznámily,“ myslí si Johanna Nejedlová z organizace Konsent.

„Každoročně je na policii hlášeno cca 650 znásilnění. Podle odhadů je však v ČR ročně znásilněno 7 000 žen.“

Johanna Nejedlová, zakladatelka Konsent

Jedno z oznámení přijali policisté v Roudnici od 17leté dívky. „Sdělila, že k ní v nočních hodinách měl přistoupit neznámý muž, který ji povalil na zem, klekl si na ni a roztrhal jí tričko,“ popsala Kofrová. Dívka se měla bránit, kopem do rozkroku jej zneškodnit a utéct. Uvedla také podrobný popis pachatele. Na místo činu ihned vyjeli místní policisté s těmi ze služby kriminální policie a vyšetřování včetně specialistů na vyhledávání a zajišťování stop. „Intenzivní pátrání po neznámém pachateli ukončila změněná výpověď oznamovatelky. Do protokolu uvedla, že si vše vymyslela,“ doplnila mluvčí.

Smyšlená oznámení tak zbytečně zaměstnají příslušníky, kteří by se mohli věnovat potřebnějším úkonům. „Při nepravdivých oznámeních mohou navíc lidé čelit stíhání pro trestný čin. Nebo jim správní orgán městského úřadu může uložit pokutu až 50 tisíc korun za přestupek křivého vysvětlení,“ varuje Kofrová.

Některé činy nikdy neprozradí

Podle Michaely Bubeníčkové z radnice sice městský úřad v Litoměřicích v posledních letech žádný takový přestupek neřešil, ze zkušeností kriminalistů ale vyplývá, že z objasněných případů znásilnění je jich v okresu Litoměřice vymyšlených víc než polovina.

Podle Nejedlové však podobná čísla mnoho o realitě sexuálního násilí nevypovídají. Znásilnění má totiž mít z trestných činů nejvyšší latenci. „Podle celoevropského výzkumu agentury FRA ženy oznamují jen kolem šesti procent případů i méně,“ vypočítává. Vyjádření policie proto nepovažuje za příliš šťastné. „Jako by jim vzkazovala, radši k nám nechoďte. Můžete dostat pokutu,“ míní.

Podle policie některé údajné oběti na sebe chtějí smyšleným oznámením strhnout pozornost. „U jiných, mladších 15 let, se šetřením zjistí, že jde o trestný čin pohlavního zneužití,“ dodává Kofrová. Třeba těhotná dívka, která je pod věkovou hranicí k legálnímu sexu, svým oznámením o znásilnění kamufluje následky pohlavního styku, který podstoupila dobrovolně.

Sexuální násilí na ženách je podle expertky choulostivá věc a vyšetřovatelé by je měli citlivě vyšetřovat. Policie si je však podle své mluvčí citlivosti podobných případů vědoma a napadené ženy kategorizuje jako zvlášť zranitelné oběti. Ty ze zákona mohou požádat, aby byly vyslechnuty osobou stejného, nebo opačného pohlaví. „Samozřejmě máme ještě tým specialistů, kteří se touto oblastí přímo zabývají,“ doplnila Kofrová.