Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PRÁVNÍ PORADNA: Návrat do zaměstnání po rodičovské dovolené

Litoměřice - Přinášíme vám opět Právní poradnu. Dotazy můžete psát na email michal.zavada@ denik.cz, případně poštou na adresu Litoměřický Deník, Mírové náměstí 28, 412 01 Litoměřice.

4.2.2010
SDÍLEJ:

Odpovídá Mgr. Milena Řepíková.Foto: archiv

Dotaz:

Ráda bych se zeptala na pracovně-právní dotaz. Spojila jsem se se zaměstnavatelem, protože mi za 2 měsíce konci rodičovská dovolená, dítěti budou 3 roky. Nabídl mi pozici, která je „fiktivní“, zkouší mě, jako by si byl jist, ze odmítnu. Pozice odpovídá praxi a vzdělání, ale na druhou stranu, kdo se vyzná v oboru, pozice je začátečnická, pro mne krok dolů. (podotýkám, že jsem si na mateřské rok a půl přivydělávala na DPP u jiné firmy a praxe mi tak dále narostla o rok a půl).

Zároveň má však volnou pozici, ze které jsem odcházela na mateřskou, kde odchází současná kolegyně na mateřskou dovolenou. O této pozici se nezmínil. Tuto pozici nabídl interně kolegyni, jejíž místo je teď volné a nabídnuto „fiktivně“ mně (firma šetří a redukuje stav, tak si myslím, že pozici neplánují obsadit).

Chtěla jsem se zeptat, zda mohu tuto pozici odmítnout. A pokud ano, zda mám narok na odstupné? Nesplňuji jeden požadavek - pokročilá znalost anglického jazyka. Dále se chci zeptat, zda mám nárok na pozici původní (mám lepší kvalifikační předpoklady než osoba, které to interně nabídli, tím , že mám větší a komplexnější praxi.

A poslední dotaz, jak mám docílit toho, aby mi dal důkaz, že pozice je opravdu volná. Vše totiž nasvědčuje tomu, že se mnou hraje podivnou hru.


Odpověď:

Po návratu z rodičovské dovolené (tedy poté, co dítě dovrší 3 let věku), pokud už místo není volné nebo zaniklo, zaměstnavatel je povinen nabídnout práci odpovídající té sjednané v pracovní smlouvě a pokud ani tu nemá, pak místo odpovídající kvalifikaci a zkušenostem zaměstnankyně. Ve Vašem případě původní pracovní místo stále existuje a odchodem Vaší kolegyně na mateřskou dovolenou se také uvolňuje. Proto se domnívám, že byste mohla uplatňovat nárok právě na tuto původní pozici.

Pokud chcete ve Vaší věci učinit jisté kroky, pak zašlete vašemu zaměstnavateli písemný dopis s Vaším požadavkem, tedy s nárokem na původní pozici, a to z toho důvodu, že je prokazatelné, že toto místo existuje a bude k dispozici, neboť se uvolní.

Pokud odmítnete pozici, kterou Vám zaměstnavatel nabízí s tím, že se dopustil porušení pracovněprávních předpisů tím, že Vám nenabídl původní místo, které jste zastávala před odchodem na mateřskou dovolenou, neboť toto je volné, pak zároveň můžete nárokovat tuto pozici. Zaměstnavatel by v takovém případě měl odůvodnit, proč Vám původní místo nenabídl a zaujmout k věci stanovisko.

Pokud však odmítnete pozici s tím, že rovnou dáte výpověď, pak nárok na odstupné nemáte. Může dojít i k variantě, kdy zaměstnavatel dá výpověď Vám, a to z důvodu nadbytečnosti, neboť pro Vás nebude mít reálně místo původní, ani místo nové, které by odpovídalo Vaší kvalifikaci a zkušenostem. V takovém případě Vám náleží tříměsíční odstupné.

Předpokládám, že se ptáte na důkaz, zda je volná pozice, kterou Vám zaměstnavatel nabídl, nikoli pozice, kterou jste zastávala před mateřskou. Domnívám se, že řešením by bylo písemné prohlášení zaměstnavatele, že po skončení rodičovské dovolené Vám nabídne pracovní pozici daného charakteru, kterou byste začala vykonávat ke konkrétnímu datu za konkrétních podmínek.

4.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v centru Ústí nad Labem krátce po jejich pátečním zahájení
AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE
113

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Elena Holíčková se narodila 	Lucii a Ladislavu Holíčkovým z Roudnice n.L. 10.10. v 10.29 hodin v Roudnici n.L. (3,37 kg a 51  cm).
10

ANKETA, FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Litoměřice trápí polétavý prach. Radnice hledá zdroj

Litoměřice – Radnice v Litoměřicích umístila do ulic 12 monitorovacích stanic, které mají prověřit důvody zvýšené prašnosti ve městě. Na zvýšený výskyt polétavého prachu si lidé často stěžovali.

AUTOMIX.CZ / SLEDUJEME ON-LINE

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Předsedkyně ČSÚ: Volební účast ani žádné jiné výsledky dopředu netipuji

Ústí nad Labem - – Necelých dvacet minut po otevření volebních místností dorazila k volební urně na Bukově v Ústí také předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. 

Všechny karty na stůl. Zde jsou priority hlavních politických stran

Česká republika - Volby jsou tu. Pokud ještě nejste rozhodnutí, které straně dáte dnes či zítra svůj hlas, superdebata Deníku by vám mohla nabídnout řešení. Kandidáti deseti hlavních stran a hnutí včera představili klíčové priority svých programů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení