Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PRÁVNÍ PORADNA: Téma: Nemocenská

Litoměřice - Přinášíme vám opět Právní poradnu. Dotazy můžete psát na email michal.zavada@ denik.cz, případně poštou na adresu Litoměřický Deník, Mírové náměstí 28, 412 01 Litoměřice.

18.3.2010
SDÍLEJ:

Odpovídá Mgr. Milena Řepíková.Foto: archiv

Dotaz:

Chtěla jsem se zeptat co mám dělat. V říjnu 2009 jsem otěhotněla a přesto mi můj zaměstnavatel vystavil novou smlouvu od 1.11.2009 na dobu neurčitou. Problém je v tom že jsem 29.12. 2009 šla na neschopenku a on se naštval a poslal mi výpověď k 28.12.2009 ale neposlal to mě ale mamince mého přítele.

Pak mému lékaři napsal že u něho nepracuji už od 30.11.2009, že je ta neschopenka neplatná což není pravda. Také mi dal na srozuměnou že žádnou nemocenskou nedostanu a že nemám nárok ani na odstupné. Do dneška jsem ještě žádné peníze nedostala a už to budou tři měsíce co marodím, nevím co s tím mám dělat můžete mi nějak poradit?

Odpověď:

Pracovní smlouva je dvoustranný právní úkon, se kterým musí projevit souhlas obě strany. Jestliže Vám zaměstnavatel předložit novou pracovní smlouvu od 1.11.2009, pak jste tuto smlouvu mohla, ale nemusela podepsat. Jestliže jste ji podepsala, pak jste projevila souhlas s jejím obsahem a zavázala jste se plnit povinnosti ve smlouvě obsažené.

Pokud jste smlouvu nepodepsala, pak jste i nadále zaměstnaná podle staré pracovní smlouvy.

Jestliže s Vámi chce zaměstnavatel ukončit pracovní poměr, může tak učinit výpovědí, kterou je povinen doručit do Vašich rukou. Jestliže poslal výpověď na adresu, kde nemáte trvalý pobyt či doručovací adresu a navíc obyčejně tak, že výpověď převzala maminka Vašeho přítele nebo Váš přítel, pak je taková výpověď neplatná. Aby byla výpověď platná, musí ji zaměstnavatel odeslat doporučeně a musíte ji převzít Vy. Účinky výpovědi nastávají dnem, kdy jste výpověď převzala. Jestliže jste takto zatím výpověď nepřevzala, pak s Vámi zatím řádně nebyl ukončen pracovní poměr.

Nárok na nemocenské jako dávku nemocenského pojištění máte. První tři dny pracovní neschopnosti se nemocenské nevyplácí. Do 14. dne pracovní neschopnosti je povinen Vám zaměstnavatel nemocenské proplatit. Od 15. dne pracovní neschopnosti Vám proplácí nemocenské okresní správa sociálního zabezpečení.

Jestliže povinnosti dané zákoníkem práce a zákonem o nemocenském pojištění zaměstnavatel neplní, pak doporučuji obrátit se jednak na oblastní inspektorát práce se stížností na postup zaměstnavatele, jednak na okresní správu sociálního zabezpečení, v jejíž kompetenci je agenda nemocenského pojištění.

18.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
hokej, Litoměřice a Prostějov
13

Stadion má jen bod, dva uletěly s Jestřáby

Tradiční veletrh středních a učňovských škol pro žáky základních škol.
28

FOTO: Střední školy a učiliště se nabízely dětem ze základních škol

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Naši prvňáci: ZŠ Ostrovní a ZŠ Školní ve Štětí

Každou středu vám představujeme nové prvňáčky ze škol na Litoměřicku a Podřipsku.

Kulináři všech zemí se spojili. Umění ukážou v Litoměřicích

Litoměřice - Výstaviště provoní speciality osmi světových kuchyní.

Fasáda ZŠ Antonína Baráka v Lovosicích je dokončená

Lovosice – Práce na zateplení a fasádě Základní školy Antonína Baráka jsou dokončené a škola tak konečně získala důstojný kabát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení