Závažná havárie se dotkla řady historických domů v horní části ulice, a to od Komerční banky po Čínskou restauraci u odbočky do Zítkovy ulice, tedy v délce přes sto metrů. Ve většině zdejších domů byly zaplaveny sklepní prostory a musely být prohlédnuty statikem.

Dvoupatrové sklepy jsou plné vody

„Zaplaveno bylo asi dvanáct sklepů. Ve výše položených domech bylo kolem deseti centimetrů vody, jiné mají i dvoupatrové sklepy sahající do hloubky až šesti metrů,“ uvedl starosta města Ladislav Chlupáč.

Majitelé vinných sklepů, které se rovněž nacházejí v zatopené oblasti, měli štěstí. Ani jeden z vinných sklepů nebyl havárií poškozen.

Největší škody voda napáchala v domě s čínskou restaurací, kde se zřítila spodní část sklepní klenby. Restaurace byla z technických důvodů uzavřena.
„Odhaduji, že ve sklepě je kolem sta kubíků vody. Část zdiva se zbortila a podle statika se mohou následky projevit i později,“ řekl majitel domu Luboš Sekera.

Všechny ostatní sklepy jsou podle předběžných průzkumů v pořádku.

Ničivá byla druhá havárie potrubí

Havárie na vodovodním řadu na Dominikánském náměstí byla nahlášena již v pátek, podle mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) došlo k uzavření přípojky v zemi, ale o kus dále pak v Okružní ulici, která do Velké Dominikánské ústí, prasklo potrubí vodovodního řadu.

Poté, co si obyvatelé domů všimli vody ve sklepích, kontaktovali městskou policii. Krátce nato se tu sešla pracovní skupina krizového štábu v čele se starostou města Ladislavem Chlupáčem.

Obyvatelé byli ihned informováni

„Kolem půlnoci jsme obcházeli se starostou města Ladislavem Chlupáčem všechny domy v ulici a snažili se obyvatele kontaktovat a upozornit je na problém s prosakující vodou do sklepů,“ říká Ivan Králik, velitel městské policie. Evakuace obyvatel nebyla naštěstí nutná.

„Dodávky vody byly přerušeny do tří domů. V průběhu tří hodin by měla být porucha odstraněna a poté dodávky obnoveny,“ sdělila ve tři čtvrtě na jedenáct dopoledne mluvčí vodárenské společnosti Iveta Kardianová.

„Hasiči stále čerpají vodu. Zatím se to negativně projevilo pouze na domě č. p. 118, to je dům pana Sekery, kde došlo k havárii klenby v suterénu. Tam je potřeba urychleně uskutečnit opatření, která navrhl statik. Nejprve se musí klenba zabezpečit proti zřícení a až se sklep trochu vysuší, musí být opravena, “ řekl Deníku vedoucí litoměřického stavebního úřadu Jan Nejtek.

Ulice je dočasně uzavřena

Celá ulice Velká Dominikánská je nyní dočasně uzavřena pro dopravu. Uzavírka potrvá nejméně do doby, než bude vyčerpána voda ze všech sklepů.

Spoluautor: Zdeňka Studená