„Litoměřice měly jeden případ, importovaný ze Spojených států. Jednalo se o ženu ze Štětska,“ řekl Deníku ředitel Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje (KHS ÚK) Josef Trmal.

„Tato žena byla vyšetřena v pražské nemocnici Na Bulovce a propuštěna do domácí izolace. Její onemocnění proběhlo bez komplikací, hospitalizace nebyla třeba,“ prozradil dále Josef Trmal.

U žádného z pacientů z Ústeckého kraje dosud nevznikly žádné vážnější potíže. Nikdo z nich nemusel být hospitalizován.

Odhalí ji pouze speciální vyšetření

Podle Josefa Tramala může být ve skutečnosti nemocných s prasečí chřipkou mnohem více. Průběh onemocnění je totiž stejný jako u běžné chřipky a nemusí se vždy zjistit. Pro jeho rozpoznání je nutné provést virologické vyšetření.

Mnoho lidí se tak léčí z běžných viróz, aniž by bylo zjištěno, o jaké přesně se jedná.

U posledních tří případů, kdy byla prasečí chřipka potvrzena u dětí z Ústí nad Labem, se její výskyt podařilo dokázat v minulém týdnu na základě pravidelných odběrů KHS ÚK v ordinacích ústeckých dětských lékařů.

Nyní je situace poměrně dobrá

Podle informací z KHS ÚK není zatím viróz mnoho. Tento stav však nemusí trvat dlouho. „V současné době není příliš velký výskyt respiračních onemocnění. Může to ale přijít každou chvíli. Vlhké počasí a kolísání teplot tomu nahrává,“ říká Josef Trmal.

Obavy před onemocněním prasečí chřipkou mají i samotní pacienti.

„Lidé se bojí. Jakmile dostanou teplotu, okamžitě přiběhnou, jestli náhodou nemají prasečí chřipku,“ říká praktická lékařka z Litoměřic Eva Hrnčířová.
Stejné zkušenosti mají i v ordinaci lékařky Jitky Červenkové v Roudnici nad Labem.

„Lidé mají obavy jak z normální, tak z prasečí chřipky. Nejvíce se na ni ptají pacienti, kteří byli v cizině. K virologickým vyšetřením je posíláme do Ústí nad Labem nebo do Prahy,“ uvedla Jitka Červenková.

V některých ordinacích se lidé také více poptávají po očkování proti běžné chřipce. „O očkování proti chřipce je zájem větší než jindy. Možná je to tím, že mají strach z té prasečí,“ říká Eva Hrnčířová.

Podle ní se mnoho lidí nechává pravděpodobně očkovat, aby snížili své obavy.

„To víte, každý by byl rád v klidu. S prasečí chřipkou ale nemáme žádné zkušenosti, nemůžeme vědět, co udělá,“ říká Hrnčířová. Zároveň však poukazuje na to, že v současné době není situace nijak dramatická a průběh onemocnění nebývá příliš vážný.

Kdy přijde hlavní vlna chřipky nelze v tuto chvíli říci. „Epidemickou chřipku míváme typicky po novém roce, ale někdy přijde už v 52. týdnu. Kdy se objeví letos, to nelze předpokládat,“ říká Josef Trmal.

Příznaky prasečí chřipky A(H1N1)
Onemocnění virem chřipky A(H1N1) se projevuje podobnými příznaky jako běžná sezonní chřipka. Šíří se především kapénkovou formou při kýchání, kašlání a smrkání. Branou vstupu infekce do lidského organismu je výstelka nosohltanu a oční spojivky. Počátek onemocnění se projevuje obvykle velmi rychlým nástupem typických příznaků: horečka 38 – 40 °C, třesavka a zimnice, únava a nevolnost, bolesti hlavy, očí, kloubů a svalů, světloplachost, rýma, bolesti v hrdle, kašel, bolesti na hrudi, zácpa, průjem, zvracení.
Při nekomplikovaném průběhu onemocnění se doporučuje léčba jako u sezónní chřipky: klid na lůžku, tlumení horečky a dalších příznaků nemoci, dostatek tekutin a vitamínů ve stravě. Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR