David Šmíd z Kadaně se stal zastupitelem ve 23 letech, o chod města se ale zajímal už na střední škole. Byl to právě on, kdo navrhl současnou podobu Studentského náměstí. Vstup do politiky viděl jako pokračování své práce pro rodné město. „Chtěl jsem pokračovat v dobrých rozhodnutích a učit se od zkušenějších, což se daří,“ hodnotí předchozí půlrok David Šmíd. I za krátkou dobu už si může připsat několik úspěchů. „V uplynulých týdnech jsem řešil nízkorozpočtové hlasovací zařízení pro zasedání zastupitelstva. Myslím, že se nám povedlo uvést do provozu funkční systém, který nezatěžuje rozpočet,“ těší Šmída. Na politickém životě ho zatím nejvíce nemile překvapily některé kroky opozice.

Své druhé funkční období loni začala 26letá zastupitelka a od prosince místostarostka Otvic Aneta Hutyrová. Ta si na opozici a kolegy stěžovat nemůže, naopak. „Na malé obci nejde ani tak o politiku jako spíš o rozvoj, plánování investičních a kulturních akcí, opravy a údržbu majetku a další zajímavé aktivity,“ říká Hutyrová. „Moje očekávání tato práce splňuje, je velmi různorodá. Každý den musíte řešit něco jiného, něco nového, někdy je to zábavné, někdy velmi náročné,“ vypráví otvická místostarostka. Nadšení a cíle, které si do politiky přinesla, se jí daří ve spolupráci s ostatními zastupiteli plnit. „Společně se nám podařilo podat několik žádostí o dotaci, zpracovat strategii obce, začít pracovat na pasportu místních komunikací nebo založit oficiální facebookové stránky obce, které fungují a informují občany už přes čtyři roky,“ vyjmenovává Aneta Hutyrová.

Lehké rozčarování zažívá 27letý Vojtěch Peksa, zastupitel Podbořan. V rodném městě chce nastartovat především změny v kultuře. „Očekávání zatím zdaleka naplněna nebyla. Z mé strany je asi zásadní zjištění, že z pozice zastupitele jako jednotlivce toho nelze moc změnit, vždy záleží na ostatních v kolektivu celého zastupitelstva,“ myslí si Peksa. „Nemile mě i překvapil, či se mi spíše potvrdil, reálný základ často uváděného problému s přebujelou byrokracií,“ vysvětluje podbořanský zastupitel.

Starostou už dvakrát

Jednání s úřady a byrokracii hodnotí zpětně jako jednu z nejtěžších věcí v politických začátcích starosta Veliké Vsi Miroslav Ogáseanu. Starostou se stal poprvé v roce 2014, když mu bylo 27 let. „Nemohl jsem se smířit s tím, že na vše je potřeba spousta povolení a podle mého názoru zbytečného papírování, které prodlužuje realizaci připravovaných projektů,“ vzpomíná Miroslav Ogáseanu.

Otrávit se ale nenechal a nad další kandidaturou loni dlouho nepřemýšlel. „Práce mě naplňuje a baví. Opětovná kandidatura byla jasná volba. Dalším důvodem byli přátelé a známí, kteří mě podporují. A také to, že jsem nechtěl utíkat od rozdělané práce,“ dodává Ogáseánu.