V Litoměřicích je situace na řece Labi poměrně stabilní. V sobotu 30. prosince hladina klesla ze druhého na první stupeň povodňové aktivity, takzvanou bdělost. Tam je i ve středu 3. ledna. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po poledni registruje hladinu na 280 centimetrech. Druhý stupeň má přitom hranici na 320 centimetrech. 

Jenže ČHMÚ zároveň vydal výstrahu před velkou vodou, která platí od čtvrtka 4. ledna do odvolání. Počítá opět s dosažením druhého stupně, předpovědní modely jsou však ještě varovnější.

Předpovědní model ČHMÚ ukazuje očekávaný vývoj na Labi v Ústí nad Labem.Předpovědní model ČHMÚ ukazuje očekávaný vývoj na Labi v Ústí nad Labem.Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Povodňová pohotovost může podle odborníků na Labi nastat ve čtvrtek. „Voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny,“ varuje ČHMÚ. Připomíná také možnost vyvracení stromů v podmáčené půdě nebo zatopení silnic a radí sledovat aktuální vývoj situace. „Vyvarujte se koupání, plavání, jízdy lodí a podobně v korytě toku a bezprostředním okolí. Nevstupujte a nevjíždějte do proudící vody a zatopených míst. Omezte pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů,“ vypočítávají meteorologové.

Podrobné informace lze vyhledat na webu hydro.chmi.cz.  

Mohlo by vás zajímat: Hasiči vyprostili zaseknutou loď pod Tyršovým mostem v Litoměřicích

Zdroj: Deník/Karel Pech