Vody v toku přibývalo nepřetržitě zhruba od středečního poledne. Podle prognóz odborníků z ČHMÚ se má hladina zvyšovat ještě celý pátek 5. ledna. Kulminace se očekává v noci na sobotu, poté má povodňová vlna postupně opadat.

Nejvyšší úroveň hladiny v sousedním Ústí nad Labem se momentálně odhaduje na zhruba 652 centimetrů v sobotu nad ránem. Také v krajské metropoli tedy bude mírně překročen třetí povodňový stupeň, a to zhruba srovnatelně jako během vánočních svátků.

Hasiči ve čtvrtek 4. ledna opět vyrazí stavět protipovodňovou stěnu v Křešicích. Graf ukazuje stav Labe v Litoměřicích.
Pohotovost. Labe v Litoměřicích je na dvojce, hasiči jedou znovu stavět stěnu

Voda může při stupni ohrožení zaplavovat níže položené obydlené oblasti a komunikace a může působit škody v krajině a na majetku. „Některé silnice a mosty mohou být uzavřeny. Doporučujeme parkovat vozidla na výše položených místech, vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí a podobně v korytě toku a bezprostředním okolí a jízdy autem přes povodňovou vodu,“ uvádí ČHMÚ.

Odborníci také připomínají, že je rozumné vyhnout se kontaktu s povodňovou vodou a jejími usazeninami, protože mohou být kontaminovány spláchnutými látkami. Lidé by se také neměli pohybovat v podmáčených oblastech, protože tam může hrozit pád stromů.

Mohlo by vás zajímat: Hladiny řek v Česku znovu stoupají. Povodňový stav platí na desítkách míst

Zdroj: Deník/Lukáš Rott