Celodenní sváteční slavnost připravuje Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích ve spolupráci s místním děkanstvím. Uskuteční se nejen v někdejším svatostánku v Jezuitské ulici, ale i na dalších místech v centru města. „Nejen pro věřící, ale také pro širokou laickou veřejnost je připravena bohatá kulturní nabídka, která se opět stane společnou oslavou jednoho z nejvýznamnějších mariánských svátků, v lidové tradici spojovaného s příchodem jara, i připomínkou zasvěcení významné barokní dominanty města,“ avizuje produkční galerie Barbora Klipcová.

Program zahájí v 10 hodin poutní mše svatá v kostele Zvěstování Panny Marie, poté budou prostory kostela, při příležitosti této slavnosti svátečně vyzdobené, až do 13 hodin volně přístupné široké veřejnosti. „Od 13.30 hodin se v hlavní výstavní budově galerie koná projekce filmu Pouť krkonošská: Velké máchovské putování, jehož zhlédnutí ovlivnilo tvorbu významné art brut umělkyně Dagmar Filípkové. Promítání filmu, který dokumentuje každoroční devítidenní pěší putování teoretika umění Jiřího Zemánka a jeho přátel z Prahy na Sněžku ve stopách K. H. Máchy, se zúčastní i režisér Karel Čtveráček a hlavní protagonisté, Jiří Zemánek a Vladimír Drábek,“ upozorňuje Klipcová a dodává, že po projekci bude následovat diskuse s diváky.

Velkopáteční výstup na Kalvárii v Ostrém
OBRAZEM: Věřící vystoupali s křížem na Kalvárii v Ostrém. V čele s biskupem

Celodenní program Poutní slavnosti vyvrcholí v 16 hodin vystoupením známé zpěvačky, multiinstrumentalistky, skladatelky, textařky a spisovatelky Radůzy. To proběhne opět v kostele Zvěstování Panny Marie.

„Každý návštěvník dopolední poutní mše a odpoledního promítání filmu obdrží navíc pamětní poutní obrázek z limitované edice, který jej v daný den opravňuje k volnému vstupu do všech stálých expozic Severočeské galerie: Diecézního muzea v Litoměřicích, Muzea insitního umění a do stálé expozice Gotika,“ uzavírá Barbora Klipcová.

Přímo v kostele mohou návštěvníci při Poutní slavnosti přispět dobrovolným vstupným. Použito bude na revitalizaci této výjimečné barokní kulturní památky.

Mohlo by vás zajímat: Malérečky v akci. Na výstavě v Libotenicích mají i kraslice oštěpařky Zátopkové

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín