Zachránit jídlo za 50 tisíc. To se hned první pracovní den v novém roce podařilo 45letému řidiči Martinu Vágnerovi z Litoměřic, který pracuje pro Potravinovou banku v Ústeckém kraji. Ve středu 2. ledna zavezl i místní Klokánek a Diakonii. Na stůl se tak dětem včas dostalo jídlo s docházejícím datem spotřeby třeba z Kauflandu na Kocandě. Za potřebnými vyjel Vágner i v pátek, kdy banka oslavila devět let.

Trasu si Vágner plánuje každý den ráno v Jiříkových kasárnách, kde má banka sklad i garáž. „Volají nám ze supermarketů, které potraviny budou mít ten den k dispozici. Podle toho si naplánujeme konkrétní závozy, abychom všechno udali a zároveň během celého měsíce zbylo na všechny potřebné,“ popsal Vágner s tím, že z 90 procent jde o čerstvé jídlo určené k přímé spotřebě. Ještě se prý nestalo, že by banka musela potraviny získané od řetězců vyhodit.

Za měsíc najezdí litoměřický řidič po celém kraji na cestách do 27 organizací sdružujících kromě ohrožených dětí a handicapovaných, také matky samoživitelky nebo seniory přes 2000 kilometrů. Loni do seznamu klientů banky přibylo sedm takových neziskovek.

Pokud jsou potřební v některé organizaci v tísni, Vágner nemá problém vzít auto a operativně je zavézt i po pracovní době. Zaměstnanci i klienti organizací jsou mu pak vděční. Třeba v Domově sv. Vincenta de Paul v Dolním Podluží mu za přízeň věnovali anděla z hadříků, který ho střeží na cestách z palubní desky dodávky.

Práce přibývá

V současnosti pro banku pracují dva řidiči, kteří jsou zároveň skladníci, a organizace nyní vybírá dalšího. „Práce je totiž čím dál víc. I v souvislosti s loňskou novelou potravinového zákona, který řetězcům s potravinami ukládá s bankami spolupracovat,“ vysvětlila ředitelka banky v Ústeckém kraji Radka Brychtová.

Proti novele se hned loni postavila silná lobby včetně senátora Iva Valenty. Odpůrci údajného vyvlastňování soukromých firem podali ústavní stížnost. Tu ale vrchní soud před několika dny smetl ze stolu. Většina řetězců má navíc s bankami dobrý vztah. „Naše spolupráce v mnohých případech výrazně přesahuje povinnost dané novelizace,“ potvrdila ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Se zvýšeným množstvím darovaných potravin se ovšem výrazně zvýšily náklady bank na logistiku, skladování a lidské zdroje. Některé organizace, třeba Naděje v Litoměřicích, si pro potravinové dary do bankou smluvených marketů zajíždí i po vlastní ose. „Ulehčí nám to a zároveň se organizace k potravinám dostanou rychleji,“ upřesnila výhody novinky Brychtová.

V roce 2017 banka v Ústeckém kraji získala 90 tun potravin, jimiž podpořila víc než 6000 osob, loni to nejspíš bylo podstatně víc. „Čerstvé údaje za tento rok budeme mít do týdne,“ slíbila Brychtová. Podle dosavadních odhadů využilo loni potravinovou pomoc v celé ČR 100 tisíc koncových klientů.

Zatímco ještě tento týden byla ředitelka zavalena kancelářskou prací, už v úterý si od administrativy odpočine. Povede přednášku o potravinové pomoci na lovosickém gymnáziu. Studenty se pokusí motivovat k tomu, aby dali dohromady vlastní potravinovou sbírku.