Pod Milešovkou se o tradiční poštovní služby ošidit nechtějí. Obec Velemín tam po České poště převzala už její druhou pobočku, obě provozuje jako takzvané Pošty Partner. Zatímco ta v rekonstruovaném objektu u motorestu otevřela včera, v pondělí 2. července, ve velemínské místní části Milešově do ní lidé začali chodit už po Velikonocích.

Česká pošta v tom obec nenechala úplně samotnou. „Dodali jsme přepážku, IT vybavení a nábytek,“ vypočítává Eva Krejčí z odboru komunikace státního podniku. Od něj obec navíc dostává na každou provozovnu měsíční paušál kolem deseti tisíc korun a k tomu procenta z jednotlivých poštovních úkonů. „To ovšem zdaleka nepokrývá všechny náklady na provozovnu,“ upozorňuje starosta Velemína Petr Křivánek s tím, že vysoké jsou zejména osobní náklady na dva částečné úvazky. „Je to daň obce za udržení komfortu lidí,“ říká starosta.

Ilustrační foto.
V červenci do Radovesic a na další místa přijede oblíbený kinematograf

Česká pošta postavila obec nejprve před záměr zrušení nerentabilní milešovské pobočky. To by zejména starší občané z vísky pod královnou Středohoří rozhodně nepřivítali. „Tak jsme se rozhodli vzít ji pod svá křídla,“ ohlíží se Křivánek s tím, že se nejdřív poptal na zkušenosti s Poštou Partner v Brozanech. Tam je jejím provozovatelem sice právnická osoba, tu ale stoprocentně vlastní městys.

Spokojenost Brozanských s udržením služby Velemínské přesvědčila. „Zároveň jsme s Českou poštou dojednali i převedení velemínské provozovny na Poštu Partner,“ líčí starosta a dodává, že na tom v zastupitelstvu panovala shoda napříč stranami, byť kvůli tomu musí obec sáhnout do rozpočtu. „Trend nezvrátíme,“ krčí rameny starosta. „Malé pobočky ruší například i Deutsche Post,“ doplňuje starosta.

Otevřeno je stejně

Otevírací hodiny zůstávají ve Velemíně stejné, tedy od 8 do 10 a od 14 do 16 hodin každý všední den. „Chceme je časem rozšířit, aby poštu stihli i ti, kdo se vracejí později z práce,“ plánuje starosta. Do roka až dvou chce obec na svých Poštách Partner zařídit i to, aby tam lidé mohli platit místní poplatky. Ještě odvážnější vizí je zřídit tam infocentrum.

Na Litoměřicku je aktuálně osm Pošt Partner. V Doksanech ji provozuje také obec, další pobočky v regionu jsou předmětem podnikání. Ve Straškově-Vodochodech to dělá Jednota, v Chodounech a ve Vrbici podnikatel, stejně jako v Hrobcích. Tam vznikla vůbec první Pošta Partner na Litoměřicku v roce 2014. „Dále máme podepsanou smlouvu s obcí Vrbičany,“ avizuje Eva Krejčí.

Letní tábor. Ilustrační foto
Dětské tábory hlásí plno. Během letních prázdnin smysluplně zabaví stovky dětí

Velemín je jednou z pěti původních provozoven, které Česká pošta převedla na smluvní partnery k začátku července. Celkem tedy momentálně funguje v ČR 524 Pošt Partner. Česká pošta chce do roku 2025 zachovat zhruba jen 700 poboček a všech zbylých 2500 v menších obcích převést na Pošty Partner.

Podle mluvčího České pošty je Pošta Partner plnohodnotnou alternativou původní pobočky. „Z hlediska poskytovaných základních poštovních služeb není mezi pobočkou a Poštou Partner žádný rozdíl,“ říká Matyáš Vitík. Rozdíl tak spočívá hlavně v tom, že ji provozuje třetí osoba.

Pošta Partner poskytuje kromě základních služeb jako příjem a výdej listovních a balíkových zásilek například i vybrané bankovní služby, výplatu důchodů, ale třeba i prodej dálničních kuponů či tisku.