Jak informovala Eva Jouklová, mluvčí Lesů České republiky, obnova porostů na Budyňsku je nevyhnutelná. Postupně se rozpadají kvůli vlivu nemocí, patogenů i škůdců. 

Jednou z hlavních příčin je rozsáhlé napadení jasanu, jedné z hlavních tamějších dřevin, a to i v přírodní rezervaci Pístecký les známé výskytem bledule jarní. „Nekróze jasanů a jejímu šíření se ubráníme jen rozsáhlým zpracováním nemocných stromů,“ vysvětlil Petr Chvála, litoměřický lesní správce z Lesů ČR. K tomu se podle jeho slov přidává i takzvaná sazná nemoc javorů a další patogeny na dubu, modřínu či borovici.

Na konci životnosti jsou v oblasti tisíce topolů.

Zásah je kvůli měkkému podloží možný jen od poloviny září do konce roku, a i to jen pokud mrzne. „Postup konzultujeme s Odborem ochrany přírody Ústeckého kraje,“ pokračoval Chvála s tím, že se s těžbou začalo ve vymezeném období už loni a pokračovat se bude v dalších letech.

Lesní správce odhaduje těžbu asi 30 tisíc metrů krychlových dřeva. „Odumírající porosty následně nahradí lesy nové generace, druhově pestré, které lépe odolají změně klimatu i škůdcům. Vyrostou díky umělému zalesnění sazenicemi nebo přirozené obnově ze semen a plodů stojících stromů," dodala mluvčí Eva Jouklová.