Rodičky v okrese si pro svůj den D nevybírají jen nejbližší porodnici. Děti jim přicházejí na svět v Ústí, Neratovicích nebo Mělníku. K nám zase jezdí rodit odjinud. Nastávající maminky si vybírají podle „šeptandy“ v okruhu jejich známých.

Věra z Litoměřic chtěla mít u porodu nejen partnera, ale i vstřícně přijatou dulu. Tedy zkušenou ženu, která novorodičce poskytuje oporu. Podle Věřiných blízkých to byla běžná praxe v rakovnické porodnici. Vyhovovalo jí i soukromí vlastního porodního pokoje. „S péčí jsem byla spokojena, já i holčička jsme v pořádku,“ bilancuje.

Podle duly Elišky Pláničkové z Libochovan, která v současné době k porodům nedoprovází, se nedá zobecnit, která porodnice je ve vztahu k dulám nejlepší, anebo nejhorší. „Je to vždy o lidech a jejich aktuální náladě. Ve všech porodnicích v regionu jsem potkala milý a vstřícný personál, ale i ten nepříjemný a negativně nastavený,“ uvedla dula. Nejvíc pozitivních zkušeností má s ústeckou porodnicí. „Vycházejí tam vstříc rodičkám a akceptují jejich porodní plány,“ dodala.

Martina odrodila už dva kluky v domovských Litoměřicích. „Poprvé jsem sice měla porodní přání, na která nedošlo, ale popravdě mi to bylo po tom vypětí jedno. Při druhém porodu už jsem všechno nechala na porodnících a dopadlo to lépe,“ řekla 36letá žena.

V litoměřické nemocnici v roce 2016 proběhlo 624 porodů, rok poté 625 a loni 582. Nastávající maminky sem přicházejí nejčastěji z okresu Litoměřice. Od nového roku zde mají novou vrchní porodní asistentku Moniku Boudovou, zavedli i horkou nonstop linku porodních asistentek.

„Od roku 2019 porodnice umožňuje doprovod až dvou osob na porodním sále,“ upozornila mluvčí nemocnice Naděžda Křečková.

Špitál nabízí plavání pro těhotné v bazénu i těhotenské cvičení ve vlastní tělocvičně. Předporodní kurzy má nemocnice pro ženy, které zde porodí, od roku 2019 zdarma stejně jako 4D ultrazvuk. Porodnice podporuje bonding, tedy utváření vztahu matky s jejím dítětem. „Hned po porodu s pomocí dětské sestry je prvně miminko přikládáno k prsu, aby bylo zahájeno včasné kojení,“ píše web nemocnice. Ta je nositelem titulu Baby Friendly Hospital – nemocnice přátelská dětem.

Samozřejmostí je zde i systém rooming-in, což znamená, že miminko je stále s matkou. Porodnické oddělení nabízí 7 nadstandardních pokojů. „Jsou za jedny z nejnižších cen v kraji,“ poznamenala Křečková.

V Podřipské nemocnici v roce 2018 měli 634 porodů, v roce 2017 přes 700. V roce 2016 se tu navzdory pětiměsíčnímu omezenému provozu kvůli rekonstrukci oddělení narodilo 535 dětí, o 40% víc oproti roku 2014.

JEZDÍ I ODJINUD

Rodičky do Roudnice přicházejí hned z několika okresů Ústeckého a Středočeského kraje i Prahy. „Zajišťujeme péči nejen o spádovou oblast, ale stále častěji je naše pracoviště vyhledáváno i mimorajónními rodičkami,“ potvrdila nová primářka gynekologicko-porodnického oddělení Maria Procházková.

V roudnické nemocnici nabízejí nastávajícím maminkám prohlídky porodnice, virtuálně si ji můžou projít i na webu špitálu.