STUDENTI SE PTAJÍ:

Zrovna jsem úspěšně odmaturovala a dnes dostala maturitní vysvědčení. Kdy bych se měla zaevidovat na úřad práce?

Evidence na ÚP není povinná a má smysl jen pro ty uchazeče, kteří mohou třeba hned druhý den nastoupit do zprostředkovaného zaměstnání.
Pro středoškolské studenty je tím posledním „studentským“ dnem ten, který je zároveň posledním dnem prázdnin (tj. 31. srpna). U vysokoškoláků je tato doba kratší – trvá jen měsíc po tom měsíci, v němž bylo oficiálně ukončeno studium (tj. po státní závěrečné zkoušce). V obou případech je tedy nejlépe začít si hledat zaměstnání již během studia a přejít tak ze školy přímo do pracovního poměru či začít vykonávat samostatně výdělečnou činnost.

Další možností je právě evidence na ÚP. Pokud tak učiníte do tří dnů od doby, kdy vám skončily „studentské časy“, budete zaevidována již ode dne následujícího po vypršení lhůty, dokdy jste byla považována za studentku. Učiníte-li tak později, budete zaevidována v den podání žádosti o zprostředkování zaměstnání.

Do té doby se však na vás vztahují stejné povinnosti jako na osoby bez zdanitelných příjmů (pokud například prodleva mezi odnětím statutu studenta a přihlášením do evidence ÚP činí více než jeden kalendářní měsíc a vy jste mezitím nevykonávala žádné zaměstnání, z něhož by vám bylo odváděno zdravotní pojištění, pak je nutné toto pojištění zaplatit).

Žádost o zprostředkování zaměstnání je nutno podat pouze osobně, zaslání žádosti poštou nebo elektronicky zákon neumožňuje.

Do června jsem vedená jako studentka. Teď mi nabídli, že bych mohla jít na červenec a srpen na brigádu. Když bych se k 1.7. přihlásila na ÚP, tak na brigádu nemohu, protože bych měla min. 12 000 Kč hrubého. Kamarádka mi tvrdí, že mohu jít na ÚP až v září, že mi zaměstnavatel, který mi nabídl brigádu, bude platit sociální a zdravotní a že není povinné hlásit se na ÚP. Jak to tedy je?

Registrace na ÚP je právem, nikoliv povinností nezaměstnaného. Nejste povinna se na ÚP registrovat.

A bude za mě tedy platit zaměstnavatel poskytující brigádu sociální a zdravotní pojištění?

Půjde-li o pracovní smlouvu nebo o dohodu o pracovní činnosti, odvede zaměstnavatel zdravotní i sociální pojištění. Půjde-li o dohodu o provedení práce, pojištění neodvede. V takovém případě byste si musela uhradit zdravotní pojištění sama (1.080 Kč/měsíc). Sociální pojištění hradit nemusíte. Po skončení studia se doba prázdnin počítá ještě do doby studia a za tuto osobu je ještě plátcem zdravotního pojištění stát, pokud zaměstnání netrvalo celé dva měsíce prázdnin. Takže pokud by byla smlouva nebo dohoda napsaná až např. od 4. 7. do 28. 8., zdravotní pojištění byste si sama platit nemusela.

Za ÚP v Litoměřicích odpovídala Mgr. Lenka Špittová

Odpovědi na další dotazy najdete v Deníku příští čtvrtek.