A to pouze dva týdny po operaci trachey. A důvod? Ukázat lidem, že se zdravotním omezením kvalitní život rozhodně nekončí.

„Cesta byla zledovatělá a kamenitá. Hlavně díky podpoře všech kolemjdoucích jsme po třech hodinách dorazili na vysněný vrchol. Pro lidi jsme byli spíše atrakce, ale fandili nám až do konce," popsal Petr Drahoš. Tomu se v den jeho pětadvacátých narozenin změnil život. Kdekdo by mohl říct, že se mu zhroutil. Zážitek z paraglidingu, sportu, ve kterém nebyl žádným nováčkem, se mu stal osudným. Skončil na invalidním vozíku. Podle jeho slov se mu ale život nezhroutil. Začal nanovo. Jinak, ale stále kvalitně. Svůj osud vnímá jako poselství. „Člověk ze začátku vůbec netuší, co bude následovat. Představa, že zůstanu připoutaný na vozík, mi připadala strašná. Postupem času jsem však začal zjišťovat, že omezení, kterého jsem se tolik obával, jakoby neexistovalo. Musíte se jen prostě naučit žít jinak. A to bych chtěl sdělit zdravým lidem a těm, kterým by se něco podobného mohlo stát není se čeho bát, je to jenom jiné, ale ne špatné," apeloval Petr.

První verdikt lékařů zněl beznadějně. Zůstane připoutaný na lůžko. Mladý muž se však rozhodl bojovat a díky svému odhodlání a práci lékařů tuto diagnózu nepotvrdil. V nemocnici strávil sedm měsíců. „Řešil jsem, jak se k tomu postaví rodina a přítelkyně Zuzka. Měl jsem deprese. Nechtěl jsem se však s něčím takovým smířit a i přes nekonečné bolesti jsem bojoval o svůj život a věřil v lepší zítřky," dodal Petr. Po více než desítce komplikovaných operací jej propustili do domácí péče k jeho Zuzce. Odtamtud pokračoval v magisterském studiu Dopravní fakulty ČVUT v Praze, které úspěšně dokončil. V červenci letošního roku se se svou přítelkyní Zuzkou oženil. Rozhodl se prostě dál žít.

„Hledal jsem různé možnosti, jak se zapojit zpět do svého původního života. Doma jsem být nechtěl. Zároveň jsem nechtěl být pouze ve společnosti handicapovaných. Chtěl jsem trávit volný čas aktivně, sportem a mezi svými přáteli," řekl. A objevil způsob, kterým to lze a který jej znovu navrátí alespoň k jeho oblíbenému lyžování monoski. Speciální lyže zhotovená na zakázku podle váhy a typu postižení však stojí téměř 200 tisíc korun. Petr proto shání sponzory. Pomáhá mu Konto bariéry, do potřebné částky však stále chybí 90 tisíc. Přispět může kdokoliv. Potřebné informace lze nalézt na internetových stránkách www.petr-drahos.cz.

„Chtěl bych svou činností motivovat lidi, kteří se do podobné situace dostanou. Pokud vydržíte, čas vše spraví. Vy si zvyknete a zjistíte, že můžete měsíc od měsíce víc a víc. Dokonce i vrcholově sportovat," uzavřel Petr Drahoš.