Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poplze a Dubany mohou mít kanalizaci. Lidé ale zaplatí

Libochovice – Vyhnout se potížím a nedostat se do podobné situace jako terezínská radnice v Nových Kopistech. To je přání Libochovic.

26.9.2011 4
SDÍLEJ:

NOVÉ KOPISTY jsou pro terezínskou radnici noční můrou. Kanalizace z dotace se už buduje, ale obyvatelé se k ní nechtějí připojit. Podobných potíží se chtějí Libochovice vyvarovat v Dubanech a Poplzích.Foto: Deník/Karel Pech

Ty totiž plánují zrealizovat kanalizaci v obcích Poplze a Dubany. Zástupci radnice ji obyvatelům slibují již několik let, zatím ale na ni nemají peníze.
„Intenzivně se tímto projektem zabýváme, je pro nás v Libochovicích jedním ze stěžejních,“ přiznala starostka Jana Holá. „Už na jaře jsem o tom s obyvateli Poplz a Duban hovořila při našem setkání a vysvětlovala jim, co všechno se musí udělat.“

V současnosti probíhá obnovování potřebných povolení, čeká se například na vyjádření dotčených orgánů. Jakmile dojde k vydání územního a stavebního povolení pro realizaci kanalizace v Poplzích a Dubanech, bude podána žádost o dotaci. „To je nezbytné, bez toho to nejde. Projektovou dokumentaci už máme,“ doplnila Holá.

Podle rozpočtu vybudování kanalizace v obou obcích by mělo stát zhruba 64 milionů korun. Libochovická radnice takové peníze nemá, a tak bude žádat o dotaci ze Státního fondu životního prostředí.

„V říjnu bychom měli mít vše zkompletované a podali bychom žádost o dotaci. Pokud nám bude přiznána, kanalizace bude maximálně z 80% zafinancována ze státních peněz,“ řekla Renata Beranová, referent správy místního rozvoje.

Využití dotace má ale jedno úskalí. Z peněz lze platit pouze realizaci hlavního kanalizačního řadu a přípojky k hranici pozemku. Přípojku na vlastním pozemku k domu si musí každý majitel zafinancovat z vlastních zdrojů.

„Několikrát jsme o tom občany informovali, a to i formou ankety. Abychom případně dotaci nemuseli vracet, je nutné splnit několik kritérií,“ doplnila Beranová.

Libochovice navíc tlačí čas. Do roku 2013 by měly mít vybudovanou kanalizaci i v Dubanech a Poplzích, neboť ČR se před vstupem do EU zavázala, že každá obec bude napojena na ČOV.

Pokud Libochovice dotaci nezískají, budou se ohlížet po jiném dotačním titulu. „Budeme hledat dál, město není schopno kanalizaci financovat z vlastního rozpočtu,“ dodala starostka Jana Holá.

Pokud by se ale lidé nechtěli na vybudovaný kanalizační řad připojit, byla by to pro město další komplikace. Avšak lidé pravděpodobně nebudou mít na výběr. Případně využívat nadále vlastní septiky nebude ideálním řešením, mnohé z nich nemusí splňovat současné přísné normy. Radnice navíc nevyloučila zahájení kontrol odboru životního prostředí.

Autor: Radek Pešout Ing.

26.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
hokej, Litoměřice a Prostějov
13

Stadion má jen bod, dva uletěly s Jestřáby

Tradiční veletrh středních a učňovských škol pro žáky základních škol.
28

FOTO: Střední školy a učiliště se nabízely dětem ze základních škol

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky.

Naši prvňáci: ZŠ Ostrovní a ZŠ Školní ve Štětí

Každou středu vám představujeme nové prvňáčky ze škol na Litoměřicku a Podřipsku.

Kulináři všech zemí se spojili. Umění ukážou v Litoměřicích

Litoměřice - Výstaviště provoní speciality osmi světových kuchyní.

Fasáda ZŠ Antonína Baráka v Lovosicích je dokončená

Lovosice – Práce na zateplení a fasádě Základní školy Antonína Baráka jsou dokončené a škola tak konečně získala důstojný kabát.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení