Společně řeší rodinné problémy

Působnost Centra zasahuje celý Ústecký kraj a zájem o jeho služby se zvyšuje. Služby pravidelně využívá kolem padesáti rodin.

„Není pochyb o tom, že náhradní rodičovství doprovází specifické problémy. Děti často přicházejí do rodin ze špatného sociálního prostředí. Proto počáteční radost rodičů ze získání dětí do péče často vystřídají pocity bezmoci, únavy a jistého zklamání,“ popisuje hlavní úskalí pěstounské a adoptivní péče o děti vedoucí Centra a matka čtyř adoptovaných dětí Margita Šantavá.

Jak nám vysvětlila, v Centru se snaží skupinově i individuálně s rodinami tyto problémy řešit. „Náš program odborné pomoci představuje dlouhodobou, komplexní a systematickou pomoc, která nekončí přijetím dítěte do rodinné péče, ale doprovází rodinu s dětmi až do dospělosti,“ vysvětluje Margita Šantavá.

Mezi nové služby Centra patří například doprovázení rodin. Jedná se o terénní službu, která je v ČR dosud málo rozšířená. Sociální pracovnice tráví určitý počet hodin v rodinách a pomáhá rodičům najít řešení problémových situací.

Nabízejí komplexní a dlouhodobou péči

Další bohatě využívanou službou Centra je doučování, které oceňují především rodiny se školou povinnými dětmi. S učením a studiem svěřených dětí jim individuálně pomáhají studenti pedagogických škol. Některé děti využívají i asistenci při školním vyučování.

Třetí novou a velice oblíbenou službou je pořádání výletů s dobrovolníky. „Neobyčejně obyčejné výlety jsou u dětí velmi populární. Vyráží během nich společně s dobrovolníky ven bez rodičů a ti si mohou zatím odpočinout. Samozřejmě dobrovolníky jsou vždy spolehliví a odborně proškolení lidé, se kterými si rodiny vytvářejí vzájemná přátelství,“ říká asistentka projektů Centra pro rodinu Terezín Lenka Mašková.

S všestrannou péčí centra jsou spokojeni i sami klienti. „Je nás doma sedm, od roku 1996 jsme si osvojili pět dětí. S Poradnou pro náhradní rodinnou péči jsme začali spolupracovat před dvěma lety a od samého začátku jsme byli velmi povzbuzeni. Získali jsme tu užitečné a praktické rady a hlavně jsme přestali být sami. Zjistili jsme, že naše problémy nejsou dány naší rodičovskou neschopností, ale že se s nimi potýkají i další rodiny. Dnes jsme součástí projektu doprovázení. Je lepší, než jsme očekávali. To samé platí i o doučování, které nám poradna zprostředkovala. Jsme rádi, že jsme její součástí a děkujeme,“ svěřila se jedna z náhradních rodin.