Více či méně situaci přijali předáci místních organizací TOP 09 a KDU-ČSL, které měly v zastupitelstvu po jednom hlasu. ČSSD volební výsledek ve městě hodnotí jako katastrofu. Sociální demokraté kromě dvou hlasů v zastupitelstvu přicházejí i o post místostarosty.

Právě končící místostarosta Pavel Grund volí nejrazantnější slova. „Výsledek komunálních voleb je katastrofální,“ říká dřívější ředitel územního odboru HZS Litoměřice. V místní organizaci sociální demokracie končí mandát její předsedkyni Heleně Lexové a již nebude obhajovat. „Musí dojít k razantním změnám a musíme provést generační okysličení naší organizace,“ je Grund přesvědčený s tím, že pokud se tak nestane, ČSSD pomalu upadne v zapomnění.

Za TOP 09 neobhájil křeslo zastupitele zástupce ředitele základní školy Martin Hrdina. „Je pravdou, že jsme přišli o mandát v Litoměřicích a vypadli tak ze zastupitelstva,“ přiznává místopředseda krajské „topky“ a předseda její regionální organizace Zdeněk Šoral. „Není nám to rozhodně jedno, ale proti tomu musíme postavit velký úspěch v Roudnici a Libochovicích. Stejně tak se nám podařilo polepšit si v Lovosicích.“

Šoral hodnotí kladně, že si TOP 09 v celém Litoměřicku oproti roku 2014 polepšila o nové dva mandáty v zastupitelstvech.

Proto považuje výsledek hlasování v regionu za úspěšný. K žádnému zemětřesení mezi čelními funkcionáři místní organizace strany tak nedojde. „Na základě celkových výsledků v regionu není důvod rezignovat a měnit obsazení v naší okresní organizaci, která je odpovědná za úspěchy a neúspěchy ve volbách v regionu,“ uzavírá Šoral.

Výsledky voleb, po kterých v zastupitelstvu končí exstarosta Litoměřic Jiří Landa, přijímá vedení místní KDU-ČSL bez velkých slov. „Hodnocení je jednoduché. Neuspěli jsme a po dlouhých letech nemáme mandát v zastupitelstvu,“ konstatuje předsedkyně lidovecké místní organizace Zdeňka Terezie Špringlová. Případné personální změny reagující na výsledek voleb neproběhnou dřív než v lednu. „V tomto termínu výboru končí mandát a záleží na členech místní organizace, jaký výbor si zvolí a koho postaví do čela,“ dodává Špringlová.