Předností tohoto druhu obchůzkové služby je podle PČR zvýšená mobilita policistů, šance na kontrolu většího množství zaparkovaných vozidel, chatových oblastí a provozu na cyklostezkách než při běžné pěší službě.

Litoměřičané se mohou setkávat s policisty na jízdních kolech oblečenými do ochranných cyklistických dresů, které mají prvky služební uniformy a jsou nezaměnitelné. S tímto výkonem služby začali policisté z Litoměřic v září loňského roku poté, co byly z programu Partnerství na policejní oddělení dodány ochranné cyklodresy. Občané se mohli s policisty na kolech setkat například při bezpečnostním opatření v rámci Vinobraní 2011.

„Policistům výkon služby na jízdních kolech umožní zaměřit se na lokality, které byly zatím na okraji našich možností. Služebními vozidly se na cyklostezkách jezdit nedá. Také kontrola chatových oblastí je na kolech mnohem efektivnější. Od policistů na kolech si slibujeme mnohem vyšší komunikaci s občany, lepší efektivitu práce a samozřejmě řešení zjištěných protiprávních jednání," konstatoval vedoucí obvodního oddělení PČR v Litoměřicích  Rudolf Friedrich.