Přesvědčila se o tom i žena, která v uplynulých dnech přišla u nákupního centra v Litoměřicích o více než dvacet tisíc korun. Po nákupu si ukládala zboží do svého auta a kabelku s osobními věcmi a penězi si nechala mezitím pověšenou na nákupním vozíku.

„Neznámý pachatel využil její nepozornosti a odložené kabelky se zmocnil. Škoda je vyčíslena na více než 20 tisíc korun. Po pachateli a odcizených věcech policisté pátrají,“ popsala mluvčí litoměřické policie Pavla Kofrová.

Další kapsář pak před několik dny „úřadoval“ na litoměřickém Mírovém náměstí. Tentokrát si vyhlédl muže, kterému nepozorovaně ze zadní kapsy kalhot vytáhl peněženku i s doklady. Okradený muž přišel o šest tisíc korun. I v tomto případě muži zákona po lupiči pátrají.

Svěcení rekonstruované Panny Marie v Libochovanech.
Zázrak: Lidi v Libochovanech opět provází Panna Marie

Lovosičtí policisté zase hledají lapku, který okradl starší ženu při vánočních nákupech. Pohybovala se v davu lidí, a když ucítila, že do ní někdo narazil, podívala se do kabelky nesené na rameni a zjistila, že jí tam chybí peněženka.

S cílem snížit počet podobných krádeží probíhají na exponovaných místech také policejní preventivní akce. V Litoměřicích policisté upozorňují nakupující přímo u obchodních center.

Častým příkladem je podle Kofrové právě krádež kabelky z nákupního vozíku.

„Výjimkou nejsou ani krádeže věcí ze zaparkovaných vozidel. Velkým rizikem je mobilní telefon odložený na přístrojové desce vozidla či kabelky a aktovky na sedadlech. Ale i zdánlivě bezcenná věc umístěná viditelně ve voze může pachatele zlákat k vloupání do vozidla,“ upozornila mluvčí.

Pink Tina a jeho majitelka.
Pink Tina není pouze obchod. Pink Tina je kamarádka

I přes všechna preventivní opatření k několika krádežím věcí z aut na Litoměřicku došlo. Například ve Vlastislavi na Lovosicku kdosi ze zaparkovaného auta poté, co rozbil okénko, odnesl scanner a drobné mince, čímž způsobil škodu za třicet tisíc korun.

Policisté také radí neukládat důležité věci do kufru auta přímo na místech, kde je větší pohyb lidí. „Nikdy nevíte, kdo se zrovna na vás dívá,“ připomínají.

Společné hlídky

Krajská mluvčí policie Veronika Hyšplerová informovala, že od začátku prosince se hlídky více pohybují v ulicích, v obchodních centrech a i na přilehlých parkovištích, tedy na místech s větší koncentrací osob.

„Zvýšený výkon služby mohou naši občané zaznamenat nejenom u nás, ale i v případě, že navštíví vánoční trhy ve větších městech na druhé straně hranic. Už několik let jezdí naši policisté na vyhlášené vánoční trhy do Drážďan, kde vykonávají službu ve společných hlídkách s německými policisty,“ řekla Hyšplerová s tím, že policisté v případě řešení problému pomohou překonat také jazykovou bariéru.

Děti z litoměřického Klokánku.
Zázrak: Roudničtí bojovníci pomohli dětem z Klokánku