Policie včera, v úterý 6. února, zadržela Miroslava Závadu, bývalého místostarostu Lovosic a také zástupce ředitelky krajské společnosti, založené k správě zbytného majetku kraje. Jde o příspěvkovou organizaci Krajská majetková, která sídlí na Střekově. O zadržení ve středu informovala Česká televize na sociální síti X a na jejím kanále ČT24.

Zadržení dřívějšího politika ODS přišlo den předtím, než mělo u ústeckého krajského soudu vrcholit hlavní líčení se Závadou kvůli jeho obžalobě z pokusu o vraždu jeho soka. V tomto procesu je Závada stíhán na svobodě. Podle informací České televize nynější vyšetřování souvisí s činností expolitika v Krajské majetkové.

Podle novinářů, kteří na středeční ostře sledované líčení na krajském soudu v Ústí nad Labem dorazili, už Závada nepřišel. „Pan obžalovaný byl zadržen v jiné trestní věci a v současné době se z tohoto důvodu nemůže zúčastnit hlavního líčení,“ uvedl pro CNN Prima NEWS státní zástupce Vladimír Jan.

Žena vypovídá u soudu o potyčce Miroslava Závady a jejím exmanželem.
Výstřel jsem neslyšela, tvrdí svědkyně exmanželova souboje s obžalovaným Závadou

Mluvčí policie Deníku na dotaz k Závadově zadržení sdělil, že včera ráno krajští kriminalisté zadrželi 59letého muže a 50letou ženu. Žena byla téhož dne propuštěna ze zadržení. Muž je stále v zadržení. „Obě osoby jsou podezřelé z majetkové trestné činnosti,“ uvedl Kamil Marek.

Do současné doby ve věci nebyl nikdo obviněn. Vzhledem k probíhajícím úkonům policie zatím nemůže poskytnout bližší informace. Kdo je ona spoluzadržená, zda jde třeba o nějakou zaměstnankyni Krajské majetkové, zatím není zřejmé.

Sídlo Krajské majetkové na ústeckém Střekově.Sídlo Krajské majetkové na ústeckém Střekově.Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín

Expolitik měl dříve v jednom hotelu na Litoměřicku vystřelit na muže, který ho tam přistihl s jeho manželkou. Ta v procesu figuruje jako svědkyně. Na hlavním líčení zazněla i informace o tom, že Krajská majetková, kde Závada působí, měla právě této ženě v uplynulém období vyplácet značnou sumu peněz.

Deníku vyplácení této ženy potvrdila ředitelka organizace Miluše Srbková. „Byla jí v loňském a letošním roce vyplacena částka 7 milionů 782 tisíc korun,“ vypočítala ještě v prosinci 2023 ředitelka. A to s tím, že peníze byly za úklidové a údržbové práce na pozemcích a budovách ve správě Krajské majetkové.

Ilustrační foto.
K neuvěření. Falešný bankéř objednal ženě i taxi, aby peníze odvezla, kam chtěl

Za co přesně dostávala bývalá politikova milenka přes 300 tisíc měsíčně, není zřejmé. V registru smluv Krajské majetkové, kde jsou i smlouvy na daleko menší položky, smlouva s ní chybí. A ředitelka smlouvu nebo informace k ní Deníku odmítla poskytnout. „V tomto okamžiku nejsem oprávněna podávat jakékoliv informace,“ omluvila se Srbková.

To může souviset s tím, že může mít povinnost mlčenlivosti. „Včera policie zasahovala přímo v Krajské majetkové,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková. Podle informací Deníku bude v příštích dnech ústecké okresní státní zastupitelství rozhodovat o Závadově vazbě. Proces kvůli jeho pokusu o vraždu byl odročen na březen.

Mohlo by vás zajímat: Molo jachtklubu utržené při velké vodě zůstává dál v Labi, je to riziko

Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín