Ani měsíc nevydržel zazděný vchod do Richardu. Památník Terezín ho nově zabezpečil ve druhé polovině srpna, už po sedmi dnech ale byla pryč navařená deska. Na konci minulého týdne někdo prorazil zeď a v sobotu 8. září do Richardu vnikl člověk. Svědčí o tom kamerový záznam. O cestě člověka zpět žádný záznam není. S nejvyšší pravděpodobností ji ale bezpečností zařízení na bázi fotopasti nezaznamenalo a nikdo v podzemí nezůstal.

Neznámá osoba vnikla do Richardu v sobotu v 11.49 hodin. „Na pult centrální ochrany dorazil krátce před polednem obrazový záznam, jak se někdo dostal dovnitř čerstvě prokopaným otvorem,“ popsal Petr Hejna ze Severočeské bezpečnostní agentury, kterou Památník Terezín pověřil střežením vchodu.

Zájemci o nelegální procházku podzemím nacistické továrny Richard mají smůlu. Terezínský památník, pod něhož vstup a několik desítek metrů v podzemí patří, po několika letech uzavřel jediný veřejně dostupný vchod.
Průzkumníci mají utrum. Památník zavařil vstup do nacistické továrny Richard

Na místo okamžitě vyjel zásahový vůz agentury, ostraha tam ale nikoho nenašla. „Proražení vchodu se rozkřiklo a musíme odhánět další lidi, kteří by rádi dovnitř,“ popsal Petr Hejna z místa na severovýchodním okraji města, kde agentura hlídkovala.

Dorazila také policie, která prostor ohraničila páskou Zákaz vstupu. „Policie se neoprávněným vniknutím do důlního díla a poškozením cizí věci zabývá od sobotního odpoledne,“ potvrdil vedoucí litoměřického policejního oddělení Jiří Hanák a dodal, že policie pracovala také s verzí, že osoba je stále uvnitř dolu, a požádala báňskou záchrannou službu o asistenci.

Záchranáři dovnitř nešli

Bánští záchranáři ale odmítli vlézt dovnitř s tím, že by to pro ně představovalo příliš velké riziko. „Vstup do prostoru je už životu nebezpečný,“ zmínil Roman Gazsi, který se mapování bývalé podzemní továrny věnuje léta. Podle něj se Richard postupně hroutí dovnitř. „Pokud by člověku nějaký zával odřízl cestu, z podzemí by se už nedostal,“ varoval.

Policisté tedy v pondělí 10. září vstoupili do části Richardu 1 přes úložiště radioaktivního odpadu SURAO a megafonem vyzývali k opuštění objektu. „To samé jsme bezvýsledně učinili u hlavního vchodu Richardu 1,“ dodal Hanák. Na místo byl přivolán kriminalistický technik, aby zdokumentoval stopy po násilném vniknutí. Nyní je na památníku, aby vchod znovu zabezpečil.

Druhý ročník dne otevřených dveří v objektu úložiště radioaktivního odpadu SURAO v Litoměřicích.
FOTO: Prohlídku Úložiště Richard si nenechalo ujít dvě stě lidí

Lidé, kteří dřív do Richardu chodili, proniknutím osoby příliš překvapeni nejsou. Míra zabezpečení vchodu, kterým chtěl památník nezákonnému vstupu zamezit, neodpovídala přitažlivosti, jakou Richard pro dobrodruhy má.

K tomu, zda nyní otvor opět pouze zazdí a zavaří, se zatím památník nevyjádřil. „V tuto chvíli je věc v běhu a nebudeme poskytovat žádné informace,“ uvedl vedoucí technického a provozního oddělení památníku Stanislav Krejný. Oficiální vyjádření má instituce poskytnout dnes. Podle Petra Hejny se má zabezpečení vchodu aspoň co do použité techniky zkvalitnit.

Případné vysvobození by znamenalo problém

Policisté po této události upozorňují všechny další osoby, které by chtěly nelegálně vstoupit do Richardu, že se vystavují vážnému nebezpečí ohrožení života a musejí počítat s tím, že jejich vysvobozování bude pro velkou míru rizika problematické.

Zamezení vstupu do Richardu je součástí širších plánů Památníku Terezín. Místo před vchodem chce v budoucnu pietně upravit. „Uvědomujeme si, že má především pro pozůstalé tisíců obětí obrovský význam a jako takové je přirozeným pietním místem,“ avizoval ředitel Jan Roubínek.

Do vyjasnění majetkoprávních vztahů v okolí tam však instituce nemůže pietní úpravy realizovat. „Nejdříve jsme se proto rozhodli efektivně zabezpečit prostory v naší správě tak, aby nezodpovědní jedinci a vandalové nenarušovali pietní charakter místa, jak k tomu čím dál častěji dochází,“ vysvětlil Roubínek.

Amatérský historik a badatel Tomáš Rotbauer chce prolomit tajemství podzemní nacistické továrny Richard u Litoměřic.
Co ukrývají zasypané štoly Richardu? Napoví průzkum

Podle Gazsiho za rozhodnutím památníku stojí dva důvody. „V posledním roce až dvou kvůli přílišné popularizaci Richardu jeho návštěvy zintenzivněly. Lidé tam kreslili svítící značky a bezduchá graffiti, fotili se při vandalismu a podobně.“

Přitom se rozhodně nechovali s respektem k prostoru, který má i pietní dimenzi. „Poslední kapkou nejspíš bylo to, že se někdo nedávno z neznámého důvodu pokusil uvnitř narušit vchod do úložiště radioaktivního odpadu. Tomu zřejmě došla trpělivost,“ míní Roman Gazsi.

Tajemný RichardPodzemní továrna Richard u Litoměřic.Zdroj: Deník/Karel PechSoustava bývalých hlubinných vápencových lomů pod Radobýlem a Bídnicí. Nacisté je přestavěli na utajenou podzemní továrnu. Rozsáhlý komplex má asi 25 až 30 kilometrů. Jde o největší podzemní továrnu z dob války v ČR. Na jejím konci tu pracovali i vězni z nedalekého koncentračního tábora. Většina štol kromě prostoru úložiště nezvratně chátrá a hroutí se. Od roku 2002 je proto pro veřejnost Richard oficiálně nepřístupný. Litoměřická radnice dříve usilovala o to Richard zčásti zpřístupnit, ale ukázalo se, že by to nebylo reálné z finančních důvodů. Bývalou podzemní továrnu tak fyzicky připomíná jen expozice v podzemí pod Mírovým náměstím. Virtuálně se lze továrnou Richard projít na webových stránkách Romana Gazsiho a jeho přátel.
Zdroj: richard-1.com