Nejsou lidi. Notoricky známá věc, se kterou se musí popasovat řada firem, které chtějí udržet nebo ještě navýšit výrobu. Některé to řeší náborem pracovní síly z východu. Česká vláda loni přišla s projektem Ukrajina, který jim v tom pomáhá.

„Zájem o projekt na Ukrajině je velký, poptávka českých firem také,“ shrnuje předseda Ukrajinské iniciativy v České republice Bohdan Rajčinec.

Jedním z prvních žadatelů o vstup do projektu Ukrajina byla lovosická společnost TRCZ. Zabývá se montáží ovládacích prvků k volantům aut včetně airbagu.

„Neustále se rozrůstáme, v blízkém okolí pracovní síla není a lidé jsou obvykle ochotní dojíždět za prací ne víc než půl hodiny,“ vysvětluje pohnutky společnosti Miroslav Horký z managementu TRCZ. Společnost Ukrajincům nabízí stejné finanční podmínky jako českým zaměstnancům.

Probační a mediační služba, ilustrační foto.
„Probačka“ má smysl. Dává kriminálníkům druhou šanci

TRCZ nespolupracovala s žádnou pracovní agenturou. „Najali jsme člověka, který nám pomohl s náborem přímo na Ukrajině. Uchazeče o práci jsme si sami vyzkoušeli a podrobili zdravotnímu vyšetření ve Lvově,“ popisuje Horký.

V první vlně se společnosti podařilo sehnat 40 lidí, kteří už jsou v Lovosicích. Teď čeká na dalších 40. Protože TRCZ potřebuje zaměstnance spíše na jemnější práci, vybírala si především ženy. Dorazilo ale i několik mužů. Jsou z celé Ukrajiny včetně Charkovské oblasti hraničící s územím, kde se letos v zimě válčilo. Řada z nich je i z Donbasu.

Celý náborový proces trval skoro 7 měsíců. „Původně jsme si mysleli, že první pracovníci dorazí už po Vánocích, ale přijeli až o Velikonocích,“ usmívá se Horký. „Naráželi jsme na byrokratická úskalí spojená zejména s dlouhými prodlevami v komunikaci mezi úředníky jednotlivých ministerstev,“ vysvětluje manažer. TRCZ nemá s Ukrajinci žádné problémy.

Horní nádraží v Litoměřicích po rekonstrukci.
Lokálku z Lovosic do České Lípy čeká oprava za miliardu

Dalším podnikem, který se do projektu přihlásil, je roudnický Adient. Zabývá se výrobou potahů sedaček pro luxusnější vozy. „Zaměstnáváme asi 30 Ukrajinců,“ vypočítává personální ředitelka Vlasta Sloupová.

Adient má ovšem s některými Ukrajinci problémy. „Přestože jim nabízíme pracovní poměr přímo v kmeni závodu za naprosto stejných podmínek jako u českých zaměstnanců, zaznamenáváme u nich vysokou fluktuaci,“ stěžuje si Sloupová.

Někteří Ukrajinci podle ní jen zneužijí projektu k tomu, aby zlegalizovali pobyt v Česku. Pak odejdou pracovat načerno do firem, které jim umožní neomezenou práci přesčas či výplatu do kapsy.