Jsou tu obchody!

Město má nyní na stole petici od majitelů obchodů a několika občanů v Terezínské ulici, kteří se bouří proti razantnímu snížení počtu parkovacích míst. Kvůli tomu totiž přicházejí o své zákazníky, kteří nemají kde zaparkovat.

„Pro nás je tato situace likvidační. Když nemají lidé kde zastavit, prostě půjdou nakoupit jinam,“ stěžuje si obchodník s mobilními telefony Pavel Šoral.

Řešení od stolu?

„Ten, kdo to tady projektoval asi vůbec nepřihlížel k tomu, že jsou tady obchody. Lidé, kteří ani nemají auta, parkovací místa mají a u prodejen, kde se nosí těžké zboží, není jediné místo. Nejspíš to vyřešil nějaký architekt od stolu, aniž by to tady viděl,“ říká Pavel Sedláček, obchodník s barvami. Pro jeho obchod je blízkost parkování velmi důležitá.

„Jeden kýbl váží 18 kg. Když mi lidi nemohou zastavit před krámem, můžu to tady rovnou zabalit. Nikdo ho neponese támhle k Bille,“ rozčiluje se Sedláček.

Podobně je na tom i prodejce obkladů a dlažeb Václav Petrželka. Ten vidí potíže mimo jiné i v budoucím zásobování obchodu. „Nedovedu si to představit, jak to bude vypadat, až přijede náklaďák od dodavatele,“ obává se.

Místa otočit…

Všichni podnikatelé se shodují na tom, že nejlepší by bylo místa pro parkování zrcadlově otočit, aby byla před prodejnami a ne naproti. Tam je prý obchodů méně.

Podle zpracovatele projektu Bohumila Fišera se na tyto problémy myslelo už dříve, proto byla parkovací místa vytvořena střídavě po obou stranách.

Vyhovět všem nelze

„Ve hře byly samozřejmě obě varianty, ale nikdo nedokázal říct, jestli se to udělá na tu či onu stranu. Nelze totiž vyhovět všem,“ uvedl. Zdůraznil také smysl celého projektu, kterým je zvýšení bezpečnosti pro chodce.

Auta nemohou být těsně před přechody, aby nebránila výhledu na vozovku a nezastiňovala řidičům osoby u přechodu.

Město poukazuje na to, že projekt byl uveřejněn na úřední desce a všichni občané měli dostatek možností na vyslovení svých připomínek. „Minimálně 14 dní byl projekt vyvěšen na internetu, ve foyeru městského úřadu to bylo nejméně dva měsíce,“ upozorňuje starosta města Jan Kulhánek.

Přesto, že o úpravě průtahu městem jednali zastupitelé rok a lidé se mohli v různých fázích jednání ozvat se svými připomínkami, nikdo to neudělal.

Chyba komunikace

„Je to prostě chyba v komunikaci a nechci svalovat vinu na tu, či onu stranu. Buď se lidé málo zajímají o chod města, nebo snad své věci málo prezentujeme. Chyba bude asi někde uprostřed,“ přiznává starosta. To, že se lidé ozývají se svými připomínkami až v době, kdy probíhá realizace, je podle něj dlouhodobý problém Lovosic.

„Je to prostě chyba v komunikaci a nechci svalovat vinu na tu, či onu stranu. Buď se lidé málo zajímají o chod města, nebo snad své věci málo prezentujeme. Chyba bude asi někde uprostřed,“ říká ke vzniklému problému pro podnikatele v Terezínské ulici starosta Lovosic Jan Kulhánek.

„Ano, možná jsme se o to nezajímali, to je pravda. Ale vzájemná informovanost by neměla být takový problém. Když budete stavět dům, také musíte obejít všechny sousedy. Vím, město tím nic neporušilo a to chápeme. Stačilo informovat alespoň někoho. Lidé už by si to řekli,“ říká majitel jednoho z domů s obchody Oldřich Mareš.

„Když jsem tento dům před deseti lety kupoval, bylo to proto, že jsem tady chtěl mít práci, nějaký příjem. V té době tu parkovací místa byla a teď jsem o ně přišel. Vše, co jsem tady po povodních znovu vybudoval, je v háji. Když tady nebude klapat obchod, veškeré moje úsilí i investice byly k ničemu,“ lamentuje majitel domu. Je mu jasné, že za takto pokročilých prací se už nic měnit nebude.

Město přesto pozvalo dotčené podnikatele na společné jednání, kde se pokusí najít nějaké řešení.

Hledá se řešení

„Inženýr Fišer připravil maximum možných změn, které jsme vzali v potaz na základě poptávky lidí. Například u restaurace Kašpar vznikla čtyři nová parkovací místa. Tam jsme vyhověli proto, že to bylo technicky možné. I s majiteli obchodů v Terezínské se pokusíme nějaký kompromis najít. Ne však takový, že silnici otočíme a do handicapu se dostanou ti na druhé straně a budeme tady mít další petici. Navíc v tuto chvíli už to není z časových ani finančních důvodů možné,“ uzavřel místostarosta města Jan Jakub.