„Známe se řadu let. Věřím, že i když je to těsná většina, budeme dobrý tým," konstatoval Ladislav Chlupáč, který by měl i nadále zůstat v čele města.

O konkrétním personálním obsazení nechtěli zástupci stran na čtvrteční tiskové konferenci hovořit. „Nechme to na ustavující zasedání zastupitelstva," uvedl Ladislav Chlupáč.

Podle dohody by ODS měly připadnout posty starosty a prvního místostarosty. ČSSD získá post místostarosty, stejně tak Sport a zdraví.

Podle neoficiálních informací by se za ČSSD měl stát místostarostou Pavel Grund, za Sport a zdraví současný místostarosta Václav Červín.

Zbývající místa v devítičlenné Radě města si strany rozdělí takto: ODS 2, ČSSD 1, Severočeši Litoměřice 1, TOP09 1. Žádná ze stran v tomto orgánu tak nebude mít většinu.

Z nejužšího vedení města tak zřejmě skončí jen Jan Szánto (ČSSD), který už v letošních „komunálkách" nekandidoval.

Po čtvrtečním podpisu koaliční smlouvy musí 14 zastupitelů potvrdit svoji soudržnost na ustavujícím jednání zastupitelstva, které by se mohlo uskutečnit 4. listopadu.

Zástupci koaličních stran na včerejší schůzce také prozradili, na co se chtějí zaměřit.

„Vidím jako problém nedodržování nočního klidu, takže bych chtěl komunikovat s městskou i státní policií. Dále se chci věnovat volnočasovým aktivitám dětí a mládeže, udržovat a opravovat dětská hřiště a podobně," uvedl Martin Hrdina (TOP09), povoláním pedagog.

„Chceme navázat na to dobré, co tu bylo vytvořeno. Chceme podporovat akce a projekty, ze kterých bude mít užitek většina obyvatel města," sdělil Pavel Grund (ČSSD), nyní šéf hasičů na Litoměřicku.

V rozdělané práci bude zřejmě pokračovat současný místostarosta Václav Červín (Sport a zdraví). „Mojí prioritou je dokončit přivaděč od mostu Gen. Chábery k prostoru pokratických závor a dále řešit dopravní situaci v tomto místě. Náš zastupitel Petr Hermann obhájil svůj mandát, a tak bude pokračovat prací v síti Zdravých měst," přiblížil Václav Červín.

„Chceme navazovat na to, co bylo dobré, a to, v čem byly chyby, chceme opravit. Chceme se zaměřit na transparentnost, Zahradu Čech a Městskou policii. Ta je potřebná, funguje, ale může být lepší. Rozhodně však nechceme dělat personální zemětřesení," sdělil zástupce Severočechů Litoměřice Lukáš Wünsch, nyní zaměstnanec letecké společnosti.

V Litoměřicích letos kandidovalo celkem 15 subjektů. Devět se jich dostalo do zastupitelstva. Členy koalice je pět stran. V opozici zůstane ANO 2011, Strana zelených a KSČM. Role jediného zástupce KDU-ČSL Jiřího Landy zatím není zřejmá. „Nabídl jsem mu spolupráci, vzal si čas na rozmyšlenou," řekl Ladislav Chlupáč, kterému Jiří Landa v předminulém volebním období dělal místostarostu.

V komunálních volbách v Litoměřicích zvítězilo o 0,1% ANO 2011 před ODS. Obě strany získaly shodný počet mandátů v zastupitelstvu sedm.

Vítěznému hnutí ANO 2011 se nepodařilo oslovit dostatečný počet partnerů pro vytvoření vlastní koalice. „Potencionální partneři zřejmě usoudili, že změna ve vedení města není nutná. Zklamání to pro nás samozřejmě je, ale funkce pro nás nebyly prvotní motivací. Chtěli jsme změnit styl politiky a rozbít klientelistické vazby utvořené za posledních dvacet let," řekl ČTK volební manažer a kandidát hnutí v Litoměřicích Tomáš Sarnovský.

ANO 2011 se podle něho chystá na opoziční roli, ve které se bude snažit prosazovat své záměry, tedy transparentnost a otevřenost politiky a širší zapojení veřejnosti do politického dění.