Meteorologové dnes ve zpřesňující výstraze potvrdili, že největší riziko prudkých bouřek se týká našeho regionu. Přijít by měly po 18. hodině a zasáhnou většinu území.

Nejdříve se podle výstrahy bouřky objevily na západě Čech, byly doprovázené přívalovým deštěm s úhrny kolem 30 mm, menšími kroupami do 2 cm a nárazy větru kolem 70 km/h.

Aktualizaci výstrahy a analýzu situace vydanou ve 14:30 hod najdete ZDE

"Explozivní vývoj pokračuje i směrem do severních Čech. V supercelách jsou hlavně velké kroupy i přes 5 cm, výjimečně mohou dosahovat až k 10 cm," uvedl v 17 hodin Český hydrometeorologický ústav na Facebooku.

Hasiči v Libereckém kraji měli navečer kvůli bouřkám přes 70 zásahů, uvedla ČTK. Nejčastěji vyjížděli ke spadlým stromům, a to v 61 případech. ČTK to řekl zastupující mluvčí krajských hasičů Radek Hon. Při bouřkách podle údajů z meteostanic napršelo místy skoro 30 milimetrů, prvního povodňového stupně krátkodobě dosáhla Lužická Nisa v Proseči nad Nisou mezi Libercem a Jabloncem. Hladina za hodinu vystoupala z 18 na 91 centimetrů v 19:00, o půl hodiny později byla na 59 centimetrech.

Hasiči zasahovali v celém kraji. "Nejvíce toho bylo na Turnovsku a pak na Jablonecku," uvedl Hon. Popadané stromy zablokovaly krátkodobě i silnici 65 u Jablonce nad Nisou. Několik stromů spadlo na zaparkovaná auta. V nich v té době podle mluvčího nikdo neseděl. "Nemáme hlášeno žádné zranění," dodal Hon.

Podle něj hasiči měli i sedm výjezdů k uvolněným plechům ze střech a dvakrát vyjeli k čerpání vody. Hasičům byl nahlášen i požár průmyslového objektu v Lomnici nad Popelkou. "Byl ale jen zakouřený vlivem poruchy elektrocentrály," uvedl mluvčí hasičů. Poruchu zřejmě způsobil úder blesku.

Spadlý strom hasiči odstraňují také na silnici u obce Budyně nad Ohří, z obce Břežany nad Ohří do obce Chotěšov.

Výstrahu meteorologů pro každý okres najdete ZDE. Zítra už by mělo být počasí klidné, ale o několik stupňů se ochladí. Na vodní radovánky teploty nejspíš nebudou.

Druhá polovina června je už tradičně poslední roky sezonou silných bouřek a supercel, někdy i tornád.

Ty snad ale dnes podle ČHMÚ nehrozí. "Tornáda jsou málo pravděpodobná vzhledem k relativně vysoké základně oblačnosti, nicméně zejména zpočátku v izolovaných supercelách nebo v případě jejich slučování je nemůžeme vyloučit. I tak je ale možnost výskytu silného tornáda velice málo pravděpodobná," uvedli zde.