Navíc ministerstvo zemědělství uvažuje, že přestane vepře dotovat.  Počet kusů neustále klesá a samotní zemědělci dávají raději přednost rostlinné výrobě. Více se jim vyplácí – jako například řepka, která se používá na výrobu biopaliv.  

Nejsou to dobré zprávy. K tomu do konce roku musí mít všichni chovatelé upravené kotce pro prasata podle nařízení z Bruselu. Ti čeští vesměs nové požadavky splní, ovšem konečná cena na pultech obchodů se tvoří jinde.  To, co se většinou prodává v supermarketech, není totiž české vepřové, které už nepokryje tuzemskou poptávku.  A může tak dojít ke stejným událostem jako s vejci.

„Vše je připraveno, ale máme prázdné chlévy.  Až to bude pro nás zajímavé, budeme opět chovat prasata,“ sdělil ředitel ZD Klapý Ota Šašek. Podle soukromého chovatele Libora Marka z Chodovlic je české zemědělství ve vleklé krizi. „Zemědělci nemají žádnou sílu, neboť jsou roztříštění. Máme zbytečně velký počet svazů, přitom by stačil jeden velký a silný. Navíc máme neschopného ministra zemědělství (Petr Bendl, ODS –  pozn. red.), který nedokáže za nás kopat. Na ministerstvu by měl sedět zemědělec. Dále rozpínavost Andreje Babiše a jeho způsob podnikání je jako rakovina.“

„Já dělám chov prasat postaru tak, aby vepřové maso bylo kvalitní,“ uvedl dále Marek. „Zpracovatelé si s námi dělají co chtějí. Za chvíli ani nebude kam dávat prasata.“

close CHOVATEL VEPŘŮ Libor Marek z Chodovlic patří mezi poslední zemědělce, kteří se věnují tomuto nerentabilními podnikání. Počet kusů českých prasat se totiž stále snižuje. zoom_in Výrobci masa   totiž využívají dovozu vepřů ze zahraničí, což je pro ně paradoxně levnější. Je to prý dáno i tím, že čeští chovatelé nejsou konkurenceschopní kvůli vysokým nákladům  a legislativě.  Čeští zemědělci se shodují, že nemají úlevy zahraničních výrobců. Příkladem je zpracovávání různých masných produktů jak v oblasti označování obsahu, původu a trvanlivosti, tak v oblasti kontroly veterinární a hygienické.   „V dnešní české vesnici najdete více koní než prasat a krav,“ řekl ředitel Astur Straškov Miroslav Novák.

Ve Straškově si myslí, že by bylo ideální zrušit subvence do zemědělství a zavést tržní hospodářství s tržními cenami. A to nejen v České republice, ale po celé Evropské unii. „Současná vláda se snaží své příspěvky a úlevy zemědělcům výrazně omezit, a tak snížit konkurenceschopnost celého sektoru, což ukazuje i příklad tzv. zelené nafty, jež je běžná v celé západní a střední Evropě. Pro Astur Straškov znamená zelená nafta úsporu až 3 miliony ročně,“ konstatoval po návštěvě zemědělského družstva krajský zastupitel Hassan Mezian (ČSSD).

„Tvrdá legislativa však platí pouze pro domácí producenty a tento nepoměr je likvidační. Ovšem likvidace zemědělství a obzvláště živočišné výroby povede ke zvýšení nezaměstnanosti na venkově, hlavně v oblastech s nedostatkem pracovních příležitostí a také k závislosti na dovozu, v němž převládají výrobky druhé jakosti pro domácí trh, tzv. starých zemí EU, což je rozhodně nevyhovující,“ uvedl po návštěvě  Mezian.

Nyní se začíná i spekulovat o možné výši ceny. Podle svazu chovatelů prasat by cena od ledna 2013 mohla stoupnout o 22 korun, tedy  kilo vepřové kýty by se prodávalo za 132 korun. Ministerstvo zemědělství si zároveň nechalo zadat studii, proč je například vepřové z Dánska tak levné. Severská země prodává ze ceny výrazně nižší než je v ostatních zemích  EU obvyklé.


Předseda představenstva zemědělského družstva Astur Straškov Miroslav Novák v rozhovoru říká:

„Chováme 60 % prasat z původních 11 tisíc“

Straškov – Vodochody –  České zemědělství na tom není dobře. Dokonce se podle statistik uvádí, že už Česko není soběstačné. Předseda představenstva Astur Straškov Miroslav Novák popsal aktuální  situaci.

Jak se liší český venkov od minulosti?
V dnešní české vesnici najdete více koní než prasat a krav. Straškovské družstvo mělo původně 850 dojnic, v současnosti jich společnost Astur chová pouze 230, ale při téměř třikrát vyšší užitkovosti. Jedna kráva nadojí cca 22 litrů denně. Jako jeden z mála zemědělských podniků v regionu jsme udrželi produkci vepřového masa. Původní produkce byla 11 000 kusů, nyní je v chovu 60 % původního stavu. Důvodem snížení stavů byly finanční ztráty až 13 milionů ročně. Věříme,  že se snad změní podmínky po roce 2013, kdy mají být v platnosti nová pravidla EU.

Ačkoliv je živočišná výroba stále nerentabilní, musí se  proti rostlinné potýkat i s dalším problémem, a tím je zápach z chovu. Jaká je situace ve Straškově?
Neustále dochází k jeho omezování prostřednictvím snižování počtu zvířat v chovu či manipulaci s odpadem. Ale postupující výstavba směrem k chlévům a neochota, především novousedlíků, se přizpůsobit, přináší konflikty a stížnosti. V minulých letech musela produkce vepřů z našeho chovu podstoupit stejný schvalovací proces jako neratovická chemička.

Jak hodnotíte eurodotace?
Využili jsme příležitosti získat prostředky k částečné úhradě investic. Problém je v náročnosti  administrativního zajištění přípravy projektů.