Tak třeba na 4,2 milionu korun čekají v Bohušovicích nad Ohří. Ty jsou jednou z mála obcí, která si sáhla na evropské peníze. Mají už více jak rok zrekonstruované přednádraží, jenže na peníze z Bruselu čekají marně. „Pozastavení dotací pro město je problém. Zmíněná částka totiž šla z obecní kasy a peníze nelze použít na jiné investice," řekl starosta Ivo Hynl.

Zda se Bohušovice nebo Štětí za koupaliště (18,5 milionu korun) peněz někdy dočkají, není jisté. Krajští zastupitelé totiž před třemi týdny odhlasovali, že korekci ve výši 1,8 miliardy korun z krajského rozpočtu nezaplatí. Pokud se tak skutečně stane a nevznikne nějaké jiné řešení, program ROP Severozápad může i skončit. Bohušovicím či Štětí by tak asi nezbylo nic jiného, než se o své peníze s dotačním úřadem soudit.

Na dotace čekají i soukromé firmy, tak jako lovosická Raeder & Falge. Firma rozšířila Hotel Lev třeba o wellness. Z přiznané dotace 21,2 milionu korun dotační úřad zatím proplatil 4,4 milionu korun. „Hotel byl kolaudován na podzim roku 2012. Na financování celé rekonstrukce jsme proto byli nuceni si vzít bankovní úvěr," řekla pro deník Insider ředitelka Martina Červinská.

Spokojenější jsou tam, kde v hojných časech rozdělování evropských peněz dotaci získali a mají ji i proplacenou. Tedy třeba v Litoměřicích. Ty si za dotace nechaly zrekonstruovat zimní stadion, domov pro seniory na Dómském pahorku nebo gotický hrad.

„Město má vypořádané veškeré závazky vyplývající z přijetí dotací na realizace finančně náročných projektů," informovala mluvčí Eva Břeňová. Avšak další peníze v rámci ROPu město už asi na nějaký čas neuvidí.

A pak tu jsou malé obce obvykle do dvou tisíc obyvatel, které si stěžují, že si na evropské peníze nedokáží téměř sáhnout. Proto chtějí změnit podmínky pro nové rozpočtové období Evropské unie.

„Naší snahou je, aby co nejvíce evropských prostředků směřovalo do měst a obcí přímo, tedy nárokový model, a byly zohledněny potřeby venkovských regionů," stojí v tzv. Druhé zlínské výzvě, se kterou se ztotožňují i někteří starostové z okresu. Třeba v Malých a Velkých Žernosekách, Miřejovicích, Michalovicích, Dušníkách, Dolánkách nad Ohří nebo v Libochovanech.

„Jde o to, aby evropské peníze byly rozpuštěny a směřovaly skutečně do obcí na projekty. Momentálně malé obce na peníze nedosáhnou, nebo dostanou minimum," řekla libochovanská starostka Miroslava Vencláková. „Domnívám se, že chyba je v systému přerozdělování."

Podle starostky jsou jednou z možných chyb současného systému špatně nastavené podmínky, které jsou mnohdy bariérou, aby malé obce s menším počtem obyvatel mohly o dotaci vůbec požádat.

„Je dost programů, do kterých se obce se 400 nebo 600 obyvateli vůbec nemohou přihlásit," vysvětlila Vencláková. „Chceme po české vládě, aby se to změnilo. Připravujeme další pokračování protestů, nejen vyvěšování cedulí, jako tento týden ve středu."

Kdo marně čeká na dotace z ROP

ROP Severozápad je momentálně pozastaven. Na peníze tak čekají vBohušovicích nad Ohříza rekonstrukci přednádraží nebo veŠtětíza koupaliště. Ty chtějí dotaci ve výši 18,5 milionu korun. Peníze chybí i firmě provozující lovosickýHotel Lev.