Vila Pfaffenhof pod Radobýlem je i přes svůj havarijní stav stále vyhledávaným cílem turistů, historiků, umělců, hráčů airsoftu a dalších zvědavců, které fascinuje svou tajemnou historií. V posledních letech se však přístup do objektu stal životu nebezpečný – propadají se schody, podlahy a vichřice Herwart strhla část střechy.

Vzhledem k nezájmu majitele vily zvané Fafák nebo Veveří nechalo loni město Litoměřice na vlastní náklady budovu oplotit. Plot však vydržel jen několik týdnů a dnes je více než polovina pletiva na zemi. Snaha o zabezpečení objektu tak připomíná boj s větrnými mlýny.

„Oplocení bude obnoveno, ale opět za městské peníze,“ říká vedoucí stavebního úřadu Jan Nejtek. Podle něj je neustálý dohled vily nereálný.

Vilu dříve kontrolovala i litoměřická městská policie. „Jeden čas jsme tam zajížděli pravidelně, nyní ale kontroly provádíme zřídka. Vyjíždíme, jen když je to nutné. Permanentní dohled není v našich silách,“ vysvětluje velitel strážníků Ivan Králik.

Poškození plotu dopomohla i nelegální těžba dřeva – pokácený mohutný strom nabral při pádu směr k vile, dopadem strhl velkou část plotu a polámal sloupky. „Obnova oplocení bude trvat minimálně měsíc, musíme nejprve počkat na schválení finančního výboru,“ upřesňuje Nejtek.

Majitelem vily je v současnosti pražská firma H-Imo, jejímž jediným jednatelem je Franz Josef Rupf ze Švýcarska. Ten na výzvy zabezpečení chátrající budovy už několik let nereaguje, město tak bude dalších 80 tisíc korun potřebných na obnovu oplocení vymáhat právní cestou.

Fotogalerie: Vila Pfaffenhof v Litoměřicích

„Nemáme žádný signál, že by majitel komunikoval. Pohledávka se tedy navýší a bude se nadále vymáhat,“ dodává vedoucí stavebního úřadu.

Vilu v novogotickém stylu nechala postavit v polovině 19. století zámožná rodina Pfaff, které patřila až do druhé světové války. Na jejím konci zde sídlil SS Führungsstab Komando B5, jenž měl své pracoviště u továrny Richard I. Vypráví se, že ve sklepeních domu dokonce docházelo k mučení židovských vězňů. Po roce 1945 vila připadla národnímu správci Veverkovi, který ji vlastnil do roku 1948, kdy byla znárodněna a začala chátrat.

V roce 1992 ji stát vrátil manželům Veverkovým, kteří ji ještě týž rok prodali právníku Zdeňku Altnerovi, jenž proslul zastupováním ČSSD v soudním sporu o Lidový dům v Praze. Po nedokončené renovaci v 90. letech vila připadla švýcarskému majiteli, který o jeho údržbu a zabezpečení nejeví zájem.