Budova někdejšího pivovaru je první, kterou návštěvníci Roudnice vidí po příjezdu do města vlakem. Stojí totiž přímo naproti nádraží. „No jo, je to památka, ale ne moc hezká,“ soudí žena, která na nádraží pracuje jako ostraha a pozoruje mě při fotografování bývalé sladovny pivovaru pod roudnickým zámkem. „Chtělo by to víc opravit, aby to bylo hezčí. Dřív tam hodně chodili bezdomovci, ale teď už tam nemůžou,“ říká mi dál situace znalá sekuriťačka stojící před staniční budovou.

close Deník na návštěvě info Zdroj: Deník zoom_in Pivovar postavený ve druhé polovině 17. století město v roce 2012 koupilo v podstatě jako ruinu od majitele žijícího ve Spojených státech, který se o objekt nestaral a nechal ho chátrat. Starosta Roudnice František Padělek uvedl, že město s pivovarem žádné velké plány nemá a jeho obnova probíhá postupně. Na kompletní opravu by totiž podle odhadů bylo potřeba několik stovek milionů korun, což je pro městkou kasu příliš. „Jednali jsme například o tom, že tam vybudujeme byty. Developeři nás od toho však odrazovali, neboť výsledné ceny bytů by byly vyšší než v Praze,“ vysvětluje starosta.

Alespoň střecha

V uplynulých šesti letech tam proto město nechalo udělat alespoň nejnutnější práce. Aby se zamezilo další rychlé devastaci, bylo nutné objekt provizorně zastřešit. Následovalo částečné odvodnění a likvidace suti.

„Udělali jsme nezbytná opatření, aby se dovnitř mohli podívat i návštěvníci. Dříve byl pivovar sídlem bezdomovců a vyklízení nebylo jednoduché. Zajistili jsme také opravu omítek a nové rozvody elektroinstalace,“ popisuje František Padělek. Malé domky, které k pivovaru přiléhají z východní strany, jsou však podle starosty dál nevyužitelné a čeká je demolice.

Město objekt před třemi lety předalo k užívání obecně prospěšné společnosti Říp. Ta má v Roudnici na starosti i provoz kulturního domu a pořádání různých akcí. Kromě toho zajišťuje také propagaci a rozvoj turistického ruchu a chod Informačního a dopravního centra Podřipska. „V prostorách bývalé sladovny nyní společnost postupně buduje muzeum regionu Podřipska, které v expozicích představí tradiční řemesla, průmysl a sport,“ doplňuje starosta.

Zněla tu i Libuše

V době před koronavirovými opatřeními se uvnitř konaly kulturní akce a návštěvníci města tam mohli využít i prohlídkovou trasu. Vystupovala tu mimo jiné i operní pěvkyně Jana Štěrbová, která za doprovodu klavíristky Aleny Kolaříkové divákům představila operu Libuše od Bedřicha Smetany.

Velký vrchnostenský pivovar nechali ke konci 17. století postavit majitelé nedalekého zámku Lobkovicové. Výroba piva tu byla zahájena v roce 1676. V první polovině 50. let 19. století do podoby areálu zasáhla stavba železnice.

Ničivé povodně

Ve druhé polovině 19. století byl pivovar přestaven na strojní. Do roku 1948 patřil rodině Lobkoviců. Po znárodnění začal objekt rychle chátrat a v roce 1975 tu skončila i výroba piva. Po Sametové revoluci ho Lobkovicové dostali zpět, ale neměli pro něj využití a prodali ho.   Nový americký majitel se o pivovar ale nestaral. Citelnou ránu mu navíc zasadily povodně v roce 2002. V budově se dochovaly původní historické klenby. Pivovar je chráněn jako kulturní památka.