„Docela by to zahýbalo mým životem, ale jsem připravený,“ odpověděl v první den voleb Mikuláš Peksa na otázku, co by pro něj znamenalo dostat se do sněmovny. Už v sobotu bylo zřejmé, že se jeho život skutečně změní.

Do parlamentu se Peksa probojoval jako lídr krajské kandidátky Pirátů, kteří byli s celorepublikovým výsledkem kolem 11 procent skokanem letošních voleb. Jednatřicetiletý biochemik jezdí do Litoměřic 12 let za přítelkyní, nyní manželkou. Nedávno si tady zařídil i trvalé bydliště.

Ve sněmovně se Peksa pravděpodobně rychle rozkouká. Je garantem zahraničního týmu Pirátů, angažuje se v jejich mezinárodních aktivitách a tvorbě mezinárodně-politického programu. „S věcmi jako podávání protinávrhů mám zkušenosti, ale samozřejmě se také budu muset učit,“ přiznává Peksa s tím, že se teprve před pár dny dostal k pročtení jednacího řádu sněmovny.

Volby v jednom z největších volebních okrsků Roudnice nad Labem - č. 9, Vyšší a střední odborná škola, Špindlerova třída 690
ANO v okrese kralovalo. Bodovala i ODS

Ve studentských volbách nanečisto, které se konaly dva týdny před volbami, Piráti s 25 procenty zvítězili. „Načisto“ Piráty potom volila například devatenáctiletá studentka litoměřického gymnázia Kateřina Stojanová. Zásadní pro ni bylo stanovisko strany k Evropské unii a uprchlické krizi.

„Líbí se mi, že Piráti chtějí, abychom zůstali součástí Unie, a naši pozici v ní ještě víc upevnili,“ vysvětluje Kateřina. „Co se týče uprchlické krize, mým názorem je, že by Unie měla situaci řešit koordinovaně. Neměla by to nechávat na přímořských státech,“ dodává Stojanová s tím, že i v tomto stanovisku se s Piráty protla.

Mladá žena se řídila také charismatem lídrů politických stran. „Předseda Pirátů Ivan Bartoš mi byl sympatický,“ přiznává Kateřina, která týden před volbami moderovala v litoměřickém Okamžiku další ze série besed o menšinách připravované Diakonií a gymnáziem. Tentokrát šlo o debatu s mladými lídry krajských kandidátek. Nejsympatičtější jí na něm byl Petr Globočník z Litvínova, jenž vedl krajskou kandidátku zelených. Ti ale u voleb zcela propadli.

Zelení podle socioložky Lenky Simerské z Litoměřic, která byla na čtvrtém místě jejich krajské kandidátky, vnímají Piráty jako spojence a drží jim palce. „Budou mít v současné situaci ve sněmovně spoustu práce,“ podotýká Simerská. Propad její strany v letošních volbách podle ní způsobil strach.

Sobotní volby v Roudnici nad Labem
Jak se volilo ve všech městech a obcích na Litoměřicku

„Značná část voličů volila protestně, ne z přesvědčení. 220 tisícům lidí vyšel program zelených jako první ve volební kalkulačce. Přesto hodili hlas jiným,“ kroutí Simerská hlavou s tím, že zelení pokračují dál v komunální a krajské politice.

Kateřina mezi svými kamarády zná několik dalších voličů Pirátů. Naopak neví o nikom, kdo volil SPD. „Ale podle voleb nanečisto i tuto stranu volilo spoustu mladých lidí. Zejména ti ze středních odborných škol a učilišť,“ připomíná studentka, podle níž je také bohužel velká spousta mladých, kteří k volbám nešli.

Povolební jednání o sestavování vlády Kateřina bedlivě sleduje. Dalším bodem, který u Pirátů kvitovala, bylo předvolební odmítnutí vstupu do koalice se stranou, jejíž člen je trestně stíhán, tedy s Babišovým hnutím ANO. „Zajímalo mě, jestli Piráti nepodlehnou tlaku, který je na ně vyvíjen. Zatím se drží,“ pochvaluje si studentka.

„U Pirátů mi vadí představa o přímé demokracii, kterou považuji za velmi naivní a populistickou,“ poznamenává účastník odporu proti komunismu a někdejší mluvčí Občanského fóra v Litoměřicích Zdeněk Bárta. Nejhorší mu v jejich programu přijde možnost odvolávání soudců. „Dle mého to je nesplnitelný slib. Piráti jsou ale natolik nové tváře, že na úsudek o nich musíme počkat.“

Ilustrační foto.
Zdravotní sestra bude poslankyní za SPD. Politiku se učí za pochodu