Spekulacím je konec, výstavba obří pily ve Štětí se přiblížila. Investor dostal štědrou pobídku od státu, do práce by se mohl pustit už letos.

První informace o výstavbě dřevozpracujícího závodu Labe Wood ve Štětí se objevila už v roce 2012 při založení této společnosti. Projekt rakouských vlastníků získal o dva roky později investiční pobídku ve výši 30 procent uznatelných nákladů formou daňových prázdnin. Investoři však s výstavbou otáleli a pobídku nevyužili.

Celých pět let se o této investici pouze spekulovalo, až letos se objevilo několik nových zpráv. Deník zjistil od dobře informovaných zdrojů, že na výstavbě závodu s nákladem přes 2,5 miliardy korun se hodlá největší měrou podílet skupina Eco Investment slovenského papírenského magnáta Milana Fiľa. Ta má ve společnosti Labe Wood největší podíl - 37 procent, Mondi vlastní 25 procent a o zbytek se dělí rakouská rodinná pila Holzindustrie Maresch a vídeňští obchodníci se dřevem.

O tom, kdy přesně se pila začne stavět, není ještě rozhodnuto. I tento projekt však získal štědrou investiční pobídku jako ten předchozí, tedy formou daňových prázdnin. „Společnost Labe Wood ji obdržela loni na jaře na základě předloženého záměru v oblasti výroby v dřevozpracujícím a papírenském průmyslu, a to do maximální výše 18,9 procenta z uznatelných nákladů, tedy přibližně půl miliardy korun,“ uvedla mluvčí investiční agentury CzechInvest Petra Menclová.

Pila, ve které najde práci zhruba 160 zaměstnanců, se má stát jedním z největších českých zpracovatelů a výrobců truhlářského a stavebního dřeva. Očekává se, že ročně zpracuje až milion kubíků jehličnaté kulatiny.

Nové technologie

Výstavbu pily letos předběhl ambiciozní projekt EcoFlex sousední společnosti Mondi Štětí, díky kterému firma výrazně zvýší výrobu buničiny při snížení výrobních nákladů.

Mondi se díky novým technologiím stane energeticky soběstačnou a přitom šetrnější k životnímu prostředí. Přispěje k tomu nejen nový regenerační kotel, kogenerační jednotka a biokotel s turbínou, ale také spalování většího množství odpadní dřevní hmoty z vlastní výroby a také z chystané pily společnosti Labe Wood.

Vedení města Štětí chápe projekt pily jako příležitost k dalšímu rozvoji regionu. „Je to velká zahraniční investice, u které se očekává přínos dalších pracovních míst, možnosti pro činnost místních firem a samozřejmě i peníze, které zde budou utráceny,“ poznamenal starosta Štětí Tomáš Ryšánek.

„Jsme si ale vědomi toho, že jde o další průmyslovou výrobu, kterou provází ekologická zátěž. Věřím, že každý, kdo zasedne na radnici po podzimních komunálních volbách, bude pečlivě dohlížet na to, aby firma dodržovala ekologické limity,“ dodal Ryšánek.