Sympatizanti ji můžou podepisovat nejen v samotném špitálu, ale i na dalších místech ve městě a v jeho okolí. „Požadujeme, aby zastupitelstvo a rada města neschválily a s okamžitou platností pozastavily jakoukoli formu převodu vlastnictví či provozování nemocnice v Litoměřicích na jiný subjekt,“ stojí v textu petice.

Petiční výbor, kde nechybí primáři Jan Milota a Zoran Nerandžič, žádá orgány města o vypracování a předložení písemné důvodové zprávy, která by jasně popsala přínosy a rizika převodu nemocnice na jiný subjekt.

Petenti chtějí po radních objektivní informovanost a prověření dalších možností fungování litoměřické nemocnice s prioritou zajištění kontinuity co největšího rozsahu stávající poskytované péče. „Máme podporu i místních ambulantních lékařů a některých starostů okolnich vesnic,“ uvedla doktorka Zdeňka Klementová z petičního výboru.

Prodej 100 procent akcií nemocnice obhajuje vedení města jako ekonomický krok. Po nezdařeném koncesním řízení na pacht špitálu, které loni utnul antimonopolní úřad, jde o další pokus radních najít nákladnému zařízení silného partnera.

Město musí nemocnici přispívat na mzdy. „Nechci být svědkem toho, že nebudeme moci investovat do oprav škol nebo silnic,“ varoval místostarosta a poslanec Karel Krejza (ODS) na posledním zastupitelstvu.

Krejza dále uvedl, že finance z případného prodeje akcií špitálu by město použilo na opravu zchátralých budov nemocnice.