Krajská hygienická stanice v Ústí nad Labem zaznamenala v posledních předprázdninovém týdnu celkem 128 případů onemocnění černým kašlem – pertusí v rámci celého kraje. To představuje nemocnost 15,8 obyvatele na 100 tisíc a současně pokles o 19,5 procenta oproti předchozímu, 25. týdnu.

Pertuse, obecně známá také jako černý kašel, je infekční onemocnění způsobené bakterií Bordetella pertussis. Nemoc se projevuje záchvaty silného kašle, které mohou trvat několik týdnů a jsou obzvláště nebezpečné pro malé děti.

„Nejvyšší nemocnost zjišťujeme ve věkové skupině 15 až 19 let, a to 56 případů na 100 tisíc obyvatel,“ konstatovali hygienici.

Nejvyšší počet nových případů ve 26. týdnu roku 2024 byl na Teplicku - 36 a Ústecku - 29. Lépe na tom bylo Chomutovsko a Děčínsko (shodně 19 případů) a také Lounsko (14). Nejméně nových případů laboratoře potvrdily na Mostecku (6) a Litoměřicku (5).

„Od počátku roku bylo zjištěno celkem 2247 případů onemocnění, hospitalizováno bylo 25 osob, nikdo nezemřel,“ shrnuli pracovníci krajské hygienické stanice.

K přenosu pertuse dochází při kašli, kýchání, mluvení. Nakažlivost je vysoká, začíná již ve stádiu prvních příznaků, které jsou shodné s příznaky běžného respiračního onemocnění a trvá minimálně 5 dní od zahájení antibiotické léčby, u neléčených případů až tři týdny.

close Případů černého kašle v Ústeckém kraji pozvolna ubývá info Zdroj: KHS Ústí n. L. zoom_in

Pertuse, černý kašel, dávivý kašel

Obsáhlé informace o této nemoci nabízí Státní zdravotní ústav.

Příznaky a symptomy:
Černý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest. Projevy onemocnění jsou vyvolány biologicky aktivními látkami, které produkuje původce Bordetella pertussis. Toxiny napadají a porušují sliznice dýchacích cest, výstelku průdušnice a průdušek a pronikají také do krve. Onemocnění zpočátku vypadá jako běžný katar dýchacích cest, může se vyskytnout rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek, mírně zvýšená teplota, chrapot, bolesti v krku, ale dominantní je rozvoj záchvatovitého, obvykle suchého kašle, s rudnutím až modráním zejména v obličeji. Může se objevit krátká zástava dechu, po které následuje hlasitý, zajíkavý nádech připomínající zakokrhání kohouta. Záchvat kašle někdy končí vykašláním malého množství vazkého sputa nebo zvracením (dávivý kašel). Kašel se zhoršuje v noci a nereaguje na běžnou léčbu. Mezi záchvaty kašle pacient nemá obvykle žádné příznaky, to je důležité odlišení od respiračních viróz nebo alergických stavů. Příznaky neléčeného onemocnění mohou trvat tři měsíce i déle.

Černý kašel je nejzávažnější pro novorozence a kojence pro rozvoj možných život ohrožujících komplikací; zejména pro děti mladší než 4 měsíce.

Inkubační doba:
Obvykle trvá 7-10 dní, s rozsahem 1-3 týdny

Možnost nakažení:
Infikovaný člověk; onemocnění se vyskytuje ve všech věkových skupinách; hlavním zdrojem černého kašle v populaci jsou v současné době dospívající a dospělí. Ti mívají často atypický, proto mnohdy nepoznaný průběh onemocnění, a jsou zdrojem černého kašle pro své okolí. Přenáší se prostřednictvím kapének, které vznikají hlavně při mluvení, kašlání a kýchání; výjimečně je možný přenos předměty kontaminovanými sekrety od nemocného.

Léčba:
Provádí se antibiotiky a podpůrnou léčbou. Prevencí je včasné očkování.

Zdroj: SZÚ