V týdenních statistikách krajské hygienické stanice je aktuálně patrný markantní nárůst počtu případů zejména na Litoměřicku. Jen za 23. týden roku 2024 jich tam lékaři odhalili 35 nových. Například v 18. týdnu jich bylo 15, o týden dříve 8.

Pertuse, obecně známá také jako černý kašel, je infekční onemocnění způsobené bakterií Bordetella pertussis. Nemoc se projevuje záchvaty silného kašle, které mohou trvat několik týdnů a jsou obzvláště nebezpečné pro malé děti.

V prvním červnovém týdnu odborníci potvrdili v celém Ústeckém kraji 178 nových případů. To znamená pokles o 4,8 % oproti předchozímu týdnu. Na již zmíněném Litoměřicku však byla situace opačná. Teplicko zaznamenalo 43 nemocných, Ústecko 31, Děčínsko 25, Lounsko 19, Mostecko 15 a Chomutovsko 10 nových případů.

„Nejvyšší nemocnost zjišťujeme ve věkové skupině 15 až 19 let, a to 103,1 případů na 100 000 obyvatel,“ doplnili hygienici.

Od počátku roku bylo v kraji zjištěno celkem 1789 případů onemocnění, hospitalizováno bylo 16 osob, nikdo nezemřel.

close Graf výskytu černého kašle v Ústeckém kraji v roce 2024 po týdnech. info Zdroj: KHS ÚK zoom_in Graf výskytu černého kašle v Ústeckém kraji v roce 2024 po týdnech.

K přenosu černého kašle dochází kapénkami při kašli, kýchání a mluvení. Onemocnění se podle poznatků odborníků rozvíjí za 7 až 21 dní po nakažení. „Nakažlivost je vysoká, začíná již ve stádiu prvních příznaků, které jsou shodné s příznaky běžného respiračního onemocnění a trvá minimálně 5 dní od zahájení antibiotické léčby, u neléčených případů až tři týdny,“ varují zástupci krajské hygienické stanice.

Lidé by si měli na pertusi vzpomenout zejména v případech, kdy kašlou déle než dva týdny a pozorují příznaky nachlazení s teplotou, rýmou, bolestí v krku, případně zánětem spojivek, záchvaty kašle, často s nevolností až zvracením, které po něm následuje. „U očkovaných osob je průběh onemocnění mírnější a příznaky nemusí být zcela vyjádřené,“ konstatují hygienici.

Černý kašel diagnostikuje lékař a potvrzuje ho laboratorní vyšetření. Léčba je poté záležitostí antibiotik.

„Základním preventivním opatřením je očkování dětí celkem 5 dávkami kombinované očkovací látky ve věku 0 až 1, 5 a 10 let. Následná odolnost proti tomuto onemocnění není bohužel trvalá a s postupem času dochází k takzvanému vyvanutí imunity. Očkovat se proto doporučuje i v dospělosti – kombinovanou očkovací látkou podanou v rámci přeočkování proti tetanu,“ radí ústečtí odborníci s tím, že mezi základní opatření samozřejmě patří dodržování hygienických zásad, jako je časté mytí rukou, časté větrání místností, omezení kontaktu s osobami, které mají příznaky, a v případě podezření neprodlené vyhledání lékaře.

Pertuse, černý kašel, dávivý kašel

Obsáhlé informace o této nemoci nabízí Státní zdravotní ústav.

Příznaky a symptomy:
Černý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest. Projevy onemocnění jsou vyvolány biologicky aktivními látkami, které produkuje původce Bordetella pertussis. Toxiny napadají a porušují sliznice dýchacích cest, výstelku průdušnice a průdušek a pronikají také do krve. Onemocnění zpočátku vypadá jako běžný katar dýchacích cest, může se vyskytnout rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek, mírně zvýšená teplota, chrapot, bolesti v krku, ale dominantní je rozvoj záchvatovitého, obvykle suchého kašle, s rudnutím až modráním zejména v obličeji. Může se objevit krátká zástava dechu, po které následuje hlasitý, zajíkavý nádech připomínající zakokrhání kohouta. Záchvat kašle někdy končí vykašláním malého množství vazkého sputa nebo zvracením (dávivý kašel). Kašel se zhoršuje v noci a nereaguje na běžnou léčbu. Mezi záchvaty kašle pacient nemá obvykle žádné příznaky, to je důležité odlišení od respiračních viróz nebo alergických stavů. Příznaky neléčeného onemocnění mohou trvat tři měsíce i déle.

Černý kašel je nejzávažnější pro novorozence a kojence pro rozvoj možných život ohrožujících komplikací; zejména pro děti mladší než 4 měsíce.

Inkubační doba:
Obvykle trvá 7-10 dní, s rozsahem 1-3 týdny

Možnost nakažení:
Infikovaný člověk; onemocnění se vyskytuje ve všech věkových skupinách; hlavním zdrojem černého kašle v populaci jsou v současné době dospívající a dospělí. Ti mívají často atypický, proto mnohdy nepoznaný průběh onemocnění, a jsou zdrojem černého kašle pro své okolí. Přenáší se prostřednictvím kapének, které vznikají hlavně při mluvení, kašlání a kýchání; výjimečně je možný přenos předměty kontaminovanými sekrety od nemocného.

Léčba:
Provádí se antibiotiky a podpůrnou léčbou. Prevencí je včasné očkování.

Zdroj: SZÚ