V 16. týdnu roku 2024 přibylo v kraji 141 případů černého kašle. To je nárůst o 6 procent oproti předchozímu týdnu. „Nejvyšší nemocnost zjišťujeme ve věkové skupině 15 až 19 let, a to 65 případů na 100 tisíc obyvatel,“ informovali hygienici v pondělí 22. dubna.

Nejvíce nových případů zaznamenali lékaři shodně na Děčínsku a Chomutovsku - 28, a také na Ústecku - 24. Na Litoměřicku a Teplicku přibylo po 19 případech, na Lounsku 14 a na Mostecku 9.

Graf výskytu černého kašle v Ústeckém kraji v roce 2024 po týdnech.Graf výskytu černého kašle v Ústeckém kraji v roce 2024 po týdnech.Zdroj: KHS ÚK

Od začátku roku se v Ústeckém kraji objevilo celkem 697 případů, hospitalizováno bylo 8 osob, nikdo nezemřel.

Případů pertuse, takzvaného černého kašle, v Ústeckém kraji v roce 2024 přibývá.
Obávaný černý kašel řádí na severu Čech. Případy se objevily i na Litoměřicku

„Pertuse, známá také jako černý kašel, je infekční onemocnění způsobené bakterií Bordetella pertussis. Nemoc se projevuje záchvaty silného kašle, které mohou trvat několik týdnů a jsou obzvláště nebezpečné pro malé děti. Nyní zaznamenáváme v České republice výrazně vyšší výskyt tohoto onemocnění, které může způsobit závažné komplikace, zejména u nedostatečně očkovaných jedinců,“ upozornili ústečtí hygienici.

Pertuse, černý kašel, dávivý kašel

Obsáhlé informace o této nemoci nabízí Státní zdravotní ústav.

Příznaky a symptomy:
Černý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest. Projevy onemocnění jsou vyvolány biologicky aktivními látkami, které produkuje původce Bordetella pertussis. Toxiny napadají a porušují sliznice dýchacích cest, výstelku průdušnice a průdušek a pronikají také do krve. Onemocnění zpočátku vypadá jako běžný katar dýchacích cest, může se vyskytnout rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek, mírně zvýšená teplota, chrapot, bolesti v krku, ale dominantní je rozvoj záchvatovitého, obvykle suchého kašle, s rudnutím až modráním zejména v obličeji. Může se objevit krátká zástava dechu, po které následuje hlasitý, zajíkavý nádech připomínající zakokrhání kohouta. Záchvat kašle někdy končí vykašláním malého množství vazkého sputa nebo zvracením (dávivý kašel). Kašel se zhoršuje v noci a nereaguje na běžnou léčbu. Mezi záchvaty kašle pacient nemá obvykle žádné příznaky, to je důležité odlišení od respiračních viróz nebo alergických stavů. Příznaky neléčeného onemocnění mohou trvat tři měsíce i déle.

Černý kašel je nejzávažnější pro novorozence a kojence pro rozvoj možných život ohrožujících komplikací; zejména pro děti mladší než 4 měsíce.

Inkubační doba:
Obvykle trvá 7-10 dní, s rozsahem 1-3 týdny

Možnost nakažení:
Infikovaný člověk; onemocnění se vyskytuje ve všech věkových skupinách; hlavním zdrojem černého kašle v populaci jsou v současné době dospívající a dospělí. Ti mívají často atypický, proto mnohdy nepoznaný průběh onemocnění, a jsou zdrojem černého kašle pro své okolí. Přenáší se prostřednictvím kapének, které vznikají hlavně při mluvení, kašlání a kýchání; výjimečně je možný přenos předměty kontaminovanými sekrety od nemocného.

Léčba:
Provádí se antibiotiky a podpůrnou léčbou. Prevencí je včasné očkování. 

Zdroj: SZÚ