„Příznaky byly v podstatě totožné jako v případě otravy karbofuranem. Jed byl opět obsažen, tak jako v loňském roce, v rybím mase, které bylo pohozeno v trávě u cesty pod Hazmburkem. Tentokrát jsme psa zachránili, bylo to štěstí. Neuvěřitelné přitom je, že majitelé zachráněného psa takto o jednoho v loňském roce přišli. Travič jim ho zabil," uvedl veterinář Marek Káninský.

Karbofuran je vysoce nebezpečný nervový jed, který způsobuje bolestivou smrt i člověku k jehož otravě stačí jen několik kapek. „Postižený živočich či člověk postupně, podle dávky rychle či pomalu, ochrne a umírá za plného vědomí na ochrnutí dýchacího svalstva. Takže se udusí za plného vědomí," uvedl odborník na jed karbofuran Zdeněk Vermouzek.

„Příznaky jsou slzení, slinění, nekontrolovatelné zvracení, pocení, průjmy, kašel, pískoty při dýchání, zpomalená srdeční akce, následně až bezvědomí a smrt. Česká republika má již několik případů otravy a úmrtí člověka po požití karbofuranu," upozornila přednostka toxikologického informačního střediska Daniela Pelclová.

Policisté v poslední době žádné trestní oznámení týkající se otravy psa v okolí Hazmburku nepřijali. „Žádáme, aby lidé neprodleně hlásili jak otravy psů, tak případný nález návnady, pomůže to vyšetřování," vyzvala mluvčí policie Pavla Kofrová.

Identickým způsobem a rovněž pod Hazmburkem se před rokem otrávilo několik psů. Policejní vyšetřování tehdy nebylo úspěšné, otravy postupně vymizely, travič se stáhl.

Otázkou zůstává, jak se pachatel k jedu dostává. Karbofuran je totiž obsažen v pesticidu, který je již několik let zakázaný. V České republice se nesmí prodávat.


Odborník na otravy zvěře nebezpečným karbofuranem a ředitel Českého svazu ornitologů Zdeněk Vermouzek:

„Karbofuran zabije člověka za několik desítek minut"

O povaze, účincích i příznacích otravy karbofuranem hovořil odborník na otravy karbofuranem a ředitel Českého svazu ornitologů Zdeněk Vermouzek.

Vzorec karbofuranuMůžete vysvětlit, co je karbofuran vlastně za látku?

Karbofuran, jako chemická látka, je součástí insekticidu furadan, který je zakázaný od roku 2008. Zakázané je také jakékoliv jeho použití. Je to nervový jed, který působí tak, že otrávené zvíře, živočich, tedy i člověk, postupně podle dávky rychle či pomalu ochrne a umírá za plného vědomí na ochrnutí dýchacích svalů. Takže se udusí za plného vědomí.

Je možné, aby se člověk otrávil z návnady pro psa, které se dotkne?

Je to možné. Jed je takový, že se chová velice aktivně vstřebává se třeba i pokožkou. Pokud se ho někdo pouze dotkne holou rukou, nemělo by to mít fatální následky či vážné zdravotní problémy. Pokud by však takový člověk měl například nemocná játra, která odbourávají jedy, mohlo by to člověku způsobit i velký komplikace.

V situaci, že by se pes vyválel v návnadě a následně by na něj sáhlo dítě, mohlo by být takové dítě ohrožené otravou?

I tento způsob přenosu by připadal v úvahu. Jaké by to mělo následky by záleželo na dávce jedu. Látka je nesmírně účinná, stačí jedna dvě kapky pro otravu člověka. Pokud je dávka vysoká, účinek na savce je během několika desítek minut.