„Celkem se jednalo o pět lidí, z nichž někteří vycestovali opakovaně,“ potvrdila ředitelka školského zařízení Contexta Lucie Čechová. Sama tvrdí, že díky digitálním technologiím se u nich učí bez učebnic.

Instituce, kterou má na starosti, se stala jedinou z Ústeckého kraje, která získala evropský grant v modulu mobility pracovníků ve vzdělávání dospělých.  Contexta se tak stala jednou z 21 organizací, jejíž pracovníci mohli z evropského projektu na podporu vzdělávání poznávat světové trendy. Ty následně přenesou do vlastní výuky. Spolu s nimi grant získaly třeba Moravian Science centre v Brně nebo liberecká IQLandia.

Výstavu mapující Česko v EU můžete vidět před kulturním domem v Litoměřicích.
OBRAZEM: Litoměřice hostí výstavu Dospěli jsme v EU, je před kulturním domem

Eliška Malá strávila dva týdny v Dublinu, kde pracovala v mezinárodním týmu patnácti lidí, a týden ve Florencii se sedmičlennou skupinou. „Měla jsem možnost nahlédnout do výukových systémů jiných zemí, sdílet se zahraničními kolegy různé tipy a nápady, zkrátka rozšířit si obzory. Naučila jsem se plno nových věcí včetně videostřihů. Tím teď můžu ozvláštnit výuku a namotivovat tak své studenty,“ řekla Eliška Malá.

Jednou za čtyři roky se ve Vídni koná celosvětová prestižní konference věnovaná výuce němčiny. Díky penězům z projektu Erasmus+ se jí mohla účastnit i Bára Hauptvogelová. „Tam jsem poznala kolegy z Keni, Burkiny Faso nebo Austrálie,“ potěšeně přiznala nové zahraniční kontakty Hauptvogelová. Stala se jednou z 2500 účastnic vídeňské konference. Nové vědomosti o možném způsobu využití moderních technologií ve výuce získala i Lucie Čechová, která se na dva týdny stala studentkou Wimbledon School of English.

Stačila malá nepozornost a malé houby, které zařídily pobyt v nemocnici.
Sbírala příliš malé houby. Otrava ženu dostala až do nemocnice

Přenášení zahraničních zkušeností a dovedností je v současném globalizovaném světě klíčovou dovedností. Jenže část pedagogů včetně ředitelů o ní neví a část sice ví, ale nevyužije ji. „Když se řekne Erasmus, tak si velké množství učitelů myslí, že mohou vyjet jen studenti vysokých škol. Často jsou velmi překvapení, že nejen střední, ale i základní školy mají možnost vzdělávat se za evropské peníze v zahraničí,“ říká ředitelka litoměřické Contexty Lucie Čechová.

Podle ní je celá řada nevyužitých šancí, jak získat cenné zahraniční zkušenosti. „Možnosti zahraničních výjezdů v rámci programu Erasmus zatím nevyužíváme,“ potvrdil její slova ředitel základní školy Boženy Němcové 2 v Litoměřicích Václav Hanč.