Jeho snem je dostat se mezi šestnáct nejlepších. Řeč je o Pavlovi Hajduchovi z Litoměřic, který v pátek 22. února odletěl na světový „Battle“ (česky bitva) v „Breaking“ (běžně známý jako breakdance) s názvem Paris Battle Pro do Francie. Do top 16 už z kvalifikace postoupilo 14 umělců.

Pavel se do jejich strhující sobotní exhibice v obrovské aréně La Seine Musicale s kapacitami pro tisíce lidí může zapojit na „divokou kartu“. O místo mezi elitou se v Paříži o tomto víkendu utkají tanečníci z řady zemí světa. „Reálná je pro mě top 32. Je důležité si věřit,“ konstatoval Pavel před cestou na letiště. Mezi 32 oficiálně nejlepších tanečníků světa Breaking, takzvaných B-boys či B-girls, se dostal už loni na akci Outbreak Europe v Banské Bystrici. „Na parketu jsem stál i proti světové legendě z USA, který si přezdívá RoxRite,“ vylíčil.

V uplynulém týdnu informovala média o tom, že součástí olympiády v Paříži za pět let má být poprvé vedle sportovního lezení, skateboardingu a surfingu také Breaking. Pokud návrh schválí Mezinárodní olympijský výbor, Pavel by se na hry nejspíš připravoval také. „Jsou umělci, kterým je skoro 40, a pořád tancují jako 20letí,“ podotkl 25letý Pavel. Věří mu i jeho souputník z litoměřické umělecké skupiny Sequence Crew. „Bylo by skvělé, kdyby se dostal mezi 16 nej. Nad jejich videi jsme dřív slintali,“ popsal 27letý pedagog Pavel Zajíček.

Zatímco lidé v Čechách se podle Hajducha k Breaking dosud staví rezervovaně, Francie je pro tento tanec, ale i související hudební a životní styl hip-hop zemí zaslíbenou. „Ve Francii se na něj chodí podívat i laici,“ uvedl s tím, že hip-hop tam dokonce podporuje vláda. Pavel zdůrazňuje, že Breaking není sport. „Sice je fyzicky náročný, ale je to umění, sebevyjádření, pouliční tanec. V první řadě je to kultura,“ poznamenal.

25letý Hajduch učí Breaking děti v DDM Rozmarýn a v taneční skupině Funky Dangers, otevřít kurzy plánuje i pro děčínské a ústecké děti. Naposledy minulý týden zaujal lidi v Litoměřicích vystoupením na akci Deníku Nejúspěšnější sportovec roku v Hradu.

Ředitelka Rozmarýnu Zuzana Bendová zná Pavla odmala, kdy se účastnil příměstských táborů litoměřického domu dětí a mládeže. „Když dospěl, přišel s tím, že by se chtěl u nás věnovat výuce,“ řekla Bendová. Teď má v kroužku kolem desítky kluků. Když zrovna sám někde vystupuje, k ruce má i zástupce. Podle ředitelky Rozmarýnu je záslužné, že Hajduch už dva roky další generaci předává, co umí. „Přistupuje k tomu zodpovědně, je precizní k sobě i k nim, učí děti také tomu, aby se napřed protáhly,“ zmínila Bendová.

Pro Pavla je Breaking vším. „Trénuju skoro každý den v Besedě. Do tréninku nepočítám jen samotný Breaking, také posiluju a relaxuju. Ještě když jdu spát, představuju si tanec, který bych mohl zkusit druhý den,“ vyznal se tanečník.

Podle Zajíčka trénuje jeho kamarád prakticky non-stop. „Když čekáme na výtah, je schopný si třikrát skočit na ruku. Trénuje i při vaření, ve kterém je výborný a balí na něj holky,“ poznamenal Hajduchův souputník.

Pavel už vystupoval na mnoha místech světa, například na Maledivách nebo v Dubaji. Jeho úspěchy neunikly ani pozornosti starosty Litoměřic Ladislava Chlupáče. Radní města finančně podporují jeho výjezdy na šampionáty.

Breakdancetaké známý jako breaking nebo b-boying, je bezkontaktní, akrobatický druh tance street dance. Tanečník se nazývá b-boy, tanečnice b-girl. Breakdance je jednou z devíti základních částí kultury hip hopu (další jsou rap, DJing, graffiti, MCing, beatbox, móda a vzdělávání). Vyvinul se mezi afroamerickou mládeží v Jižním Bronxu v New Yorku a v Los Angeles na začátku 70. let. Breakdance je populární hlavně u mládeže.
Zdroj: Wikipedia.org