V rámci čtvrtého ročníku naučného projektu „IZS, tvůj ochránce“ se ve dvou pavilonech Zahrady Čech představili hasiči, záchranná služba, ČČK, městská policie a Policie ČR. Podle slov Aleny Romové, tiskové mluvčí Územního odboru Policie ČR v Litoměřicích, se akce koná proto, aby se děti seznámily s činností členů jednotlivých složek.

„Žáci pátých tříd mají fungování Integrovaného záchranného systému v učebních osnovách. Akce se pořádá také kvůli tomu, že každá praktická ukázka je lepší než teoretický výklad ve třídě,“ vysvětlila smysl projektu Alena Romová.

Akci pořádá Preventivní informační skupina Policie ČR v Litoměřicích ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Rozmarýn, dětským dopravním hřištěm v Litoměřicích a BESIPem. Projekt je navíc podporován Zdravým městem Litoměřice.

Žáci si mohli osahat vybavení složek IZS
Děti si v pavilonech výstaviště mohly postupně prohlédnout jednotlivá stanoviště, u kterých na ně čekali příslušníci nebo členové dané složky IZS. Policie ČR pro děti přichystala prohlídku služebního vozu, výklad o činnosti policie a řadu propagačních materiálů. Hasiči zde nabídli například ukázku výstroje, dýchací techniky nebo prohlídku hasičského vozu. Městská policie představila vybavení k odchytu opuštěných psů a dalších zvířat či zásahový nafukovací člun. Představila se tu i sanitka, zde si děti vyzkoušely třeba to, jak se manipuluje s pacienty při nakládání do vozidla.

„Jako bonus tu bylo přichystáno malé dopravní hřiště, děti mohly soutěžit v jízdě zručnosti, pro nejlepší byly připraveny i drobné pozornosti. Ve venkovních prostorách se navíc mohly podívat na poníka, měly možnost se také naučit základy péče o hospodářská zvířata,“ dodala Alena Romová. Ta ocenila velký zájem dětí o celou akci, která se nekonala v právě ideálních klimatických podmínkách. „Vzhledem k tomu, že se převážná část dopoledne koná uvnitř pavilonů, to ale není tak znát,“ říkala včera litoměřická policejní mluvčí.

Děti si odnesly dárky i zážitky
Na výstaviště dorazilo přes 300 dětí, kromě drobných dárků si odsud odnesly určitě i spoustu zážitků a nových vědomostí a naučily se vnímat složky Integrovaného záchranného systému jako pomocníky a ochránce.